"Inflacja to problem globalny". Politycy nie mają wątpliwości, tylko co z tym teraz zrobią?

Henryk Kowalczyk podczas czwartkowej rozmowy z serwisem bankier.pl przyznał, że nie jest zwolennikiem obniżania inflacji kosztem duszenia gospodarki. Minister rolnictwa jest zdania, że podwyżka stóp procentowych była potrzebna. No tak, była, ale szkoda, że to wszystko odbija się na obywatelach naszego kraju..

inflacja ceny
Podaj dalej

Inflacja jest bardzo dużym problemem. Politycy niby mają pomysły, jak ją obniżyć, ale czy coś z tego wyjdzie? Trudno powiedzieć…

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– Nie jestem zwolennikiem obniżania inflacji kosztem duszenia gospodarki, to był błąd, jaki popełniliśmy w latach 90-tych. Jeśli chcemy zdusić inflacje kosztem drastycznego zduszenia gospodarki, to jestem przeciw. Podwyżka stóp procentowych była potrzebna. Ale trzeba pamiętać, że mamy inflację z różnych przyczyn. Nie sądzę, aby mocny wzrost stóp osłabił inflacje, za to może ostudzić gospodarkę – uważa Kowalczyk.

Wiceminister rolnictwa trochę nie zdaje sobie sprawy z ciężkiej sytuacji Polaków. Polityk podkreślił, że płace rosną aktualnie szybciej niż inflacja, przez co ten problem nie jest aż tak widoczny. – eśli wzrost wynagrodzeń jest dużo szybszy, niż inflacja, to jest to w porządku. Ludzie mają więcej pieniędzy. Jeśli ktoś zarabia o 20 proc. więcej, a inflacja jest 6 proc., to mu 14 proc. zostaje w kieszeni – dodał polityk.

Przypomnijmy, że wcześniej przedstawiciele rządu mówili o rozwiązaniach, które mają złagodzić wzrost cen energii i paliwa w naszym kraju. W Polsat News na ten temat wypowiadała się Anna Moskwa, minister klimatu. – Taki pakiet jest gotowy, ruszy od kolejnego roku. Całą grupę osób, które tego wsparcia osób potrzebują, nazywamy odbiorcami wrażliwymi. To emeryci, renciści, osoby, które funkcjonują na co dzień w systemie wsparcia finansowego niższych dochodów – mówiła.

Paliwo kosztuje aktualnie po ponad 6 złotych za litr – zarówno diesel i benzyna. Kiedy to się w końcu zmieni?

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny
fot. pixabay

Zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co jest jak jest i sytuacja nie napawa optymizmem. Ceny wszystkich produktów rosną, również i paliwa, przez co kierowcy nie mają aktualnie łatwego życia w naszym kraju. Nic tylko chwytać się za kieszeń i płacić te horrendalne stawki na stacjach benzynowych…

źródło: Polsat News + Radio Zet

Przeczytaj również