Inflacja nabiera na sile. Eksperci przewidują, kiedy nastąpi jej szczyt

Inflacja nabiera na sile. Eksperci przewidują, kiedy nastąpi jej szczyt

inflacja wzrost cen

Podaj dalej

Inflacja cały czas idzie do góry, przez co cały czas jesteśmy narażeni na wzrosty cen różnych produktów. Ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor zdradził podczas rozmowy z Polsat News, kiedy można spodziewać się szczytu inflacji. Eksperci myślą, że piątkowy odczyt inflacji wyniesie około 12,3 proc, co jest rzecz jasna bardzo wysokim wynikiem, który nie wróży nic dobrego.

Inflacja nabiera na sile. Kiedy nastąpi koniec tej spirali?

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– Obecnie, co widać w danych wstępnych, kluczowym czynnikiem dla wzrostu inflacji, są ceny żywności, w drugiej kolejności na wskaźnik wpływają ceny energii, czyli gazu, ogrzewania oraz elektryczności, a trzeci element to wzrost inflacji bazowej. Spodziewamy się, że szczyt inflacji przypadnie na czerwiec lub lipiec, gdy wskaźnik osiągnie poziom ok. 13 proc. Powodem, dla którego oczekujemy, że w kolejnych miesiącach inflacja będzie spadać, są ceny paliw. Chodzi o to, że wkrótce zacznie wygasać efekt wysokiej zeszłorocznej bazy na cenach paliw, który podbija inflację. I nawet jeśli ceny paliw utrzymają się na wysokim, obecnym poziomie lub nieco wzrosną, to ze względu na coraz niższe dynamiki roczne, inflacja będzie się obniżać – podkreślił ekspert podczas rozmowy z Polsat News.

Główny Urząd Statystyczny informował, że inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. W marcu wskaźnik wyniósł z kolei 11 procent. Teraz inflacja wynosi około 12-13 procent, czego doświadczamy podczas naszych codziennych wizyt w sklepach i aktualnych cen produktów.

Kiedy inflacja nieco nam odpuści? Póki co niewiele się na to zanosi…

morawiecki inflacja ceny
fot. pixabay

– Niełatwo jest powiedzieć, jak dokładnie będzie wyglądała sytuacja inflacyjna np. na koniec 2022 roku. Znowu możemy odwołać się do analityków gospodarczych. Większość z nich zapowiada obecnie średni poziom inflacji w przyszłym roku w okolicach 5 proc – mówi Ignacy Morawski, główny ekonmista Pulsu Biznesu, który nie ma dla nas dobrych informacji na temat poziomu inflacji w najbliższym czasie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News