Inflacja już teraz przekroczy 10 procent? Analitycy nie mają żadnych wątpliwości!

Inflacja już teraz przekroczy 10 procent? Analitycy nie mają żadnych wątpliwości!

inflacja polska styczeń (2)

Podaj dalej

GUS informował ostatnio, że inflacja w lutym wynosiła około 8,5 proc. Ekonomiści nie mają jednak wątpliwości, że najgorsze dopiero przed nami. Zdaniem analityków tempo wzrostu cen wyjdzie powyżej 10 procent! Już w marcu można zatem spodziewać się kolejnego rekordu inflacji. Dlaczego? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

PILNE: Inflacja już teraz przekroczy 10 procent? Wszystko na to wskazuje!

– Dwucyfrowy wzrost cen na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów – uważa analityk Jakub Rybacki, który podkreśla, że w przyszłym miesiącu zobaczymy też skalę wzrostu cen na stacjach paliw. Z tygodniowych danych przedstawianych przez Komisję Europejską wynika, że czeka nas wzrost o 25 procent!

– Inflacja w Polsce spadła nie dlatego, że presja inflacyjna zmalała. Spadek inflacji był sztuczny, stało się tak, ponieważ przejściowo obniżono podatki. Scenariusz dla polskiej inflacji byłby pozytywny, gdyby doszło do zakończenia rosyjskiej agresji w Ukrainie i światowe ceny ropy naftowej spadały, a złoty stałby się mocniejszą walut. Sytuacja z inflacją jest trudna, to nie tylko efekt wzrostu cen na świecie, ale również błędów RPP i banku centralnego, zbyt długo czekaliśmy z pierwszą podwyżką stóp procentowych – dodaje ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień podczas rozmowy z MarketNews24.

Nie mamy dobrych informacji… Przygotujcie się na najgorsze…

Można zatem spodziewać się, że w najbliższych tygodniach ujrzymy efekt „niespodzianki inflacyjnej”. Przy wysokich cenach paliw kierowcy zaczną zastanawiać się, czy przypadkiem nie warto ograniczyć podróży własnym samochodem. Spadek popytu konsumpcyjnego wpłynie z kolei na wzrost gospodarczy, co wpłynie na inflacje. Czekają nas trudne czasy i najbliższe tygodnie ponownie będą obfitowały w kolejne podwyżki cen towarów. Niestety…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News