Inflacja cały czas idzie do góry. Eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości

Inflacja cały czas idzie do góry. Eksperci nie mają dla nas dobrych wiadomości

inflacja wzrost cen (4)

Podaj dalej

Inflacja w naszym kraju cały czas rośnie. Według najnowszych danych w październiku zanotowaliśmy skok inflacji o 6,8 punktów procentowych. Sytuacja jest bardzo poważna i niestety nie napawa nas optymizmem. Jaka przyszłość może czekać kierowców, jeśli chodzi o cały czas rosnące ceny? Eksperci nie mają wątpliwości. Czekają nas trudne czasy i trzeba się z tym po prostu pogodzić.

Niestety, nie mamy dla was dobrych informacji

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– Prognozowaliśmy 6,5 proc., ale te zaskoczenia są regularne od jakiegoś czasu. Może dlatego, że według nas już około 70 proc. cen w koszyku inflacyjnym rośnie. To jest szeroka inflacja. To nie są tylko szoki podażowe, to inflacja rozlewająca się po gospodarce. To oznacza, że ona będzie trwała i zapanowanie nad nią zajmie parę lat. Wymaga dalszych, sporych podwyżek stóp – mówi w rozmowie z Gazeta.pl, główny ekonomista ING Rafał Benecki.

Ekspert podczas wywiadu wypowiedział się także na temat tego co może nas czekać w listopadzie i grudniu, jeśli chodzi o skoki inflacji. Musimy spodziewać się kolejnych mało przyjemnych informacji.

”Czekają nas kolejne skoki inflacji”

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– W naszej prognozie na listopad mamy inflację 7,2 proc., w grudniu 7,4 proc., w pierwszym kwartale 2022 r. 7 proc. Potem będzie ona mocno spadać, nawet w okolice 3 proc., ale nie powinno być to powodem do uspokojenia. To będzie bowiem wynikało z efektów statystycznych – wypadną m.in. obecne wzrosty cen paliw czy żywności. W tym samym czasie jednak inflacja bazowa – czyli oczyszczona z najbardziej zmiennych cen – będzie się utrzymywała na poziomie ponad 4 proc. To jest bardzo ważne! O ile w tym roku dużo było szoków zewnętrznych czy wpływu cen regulowanych, to w 2022 r. duży wpływ na inflację będzie miała presja popytowa i płacowa. A to już o wiele poważniejsze. To też argument za tym, aby bank centralny działał. Wysoka inflacja może napędzić efekt płacowy i spowodować, że docelowe ruchy będą jeszcze większe – twierdzi ekspert.

Wiele zatem wskazuje na to, że już w kolejnych miesiącach ceny, jakie płacimy za paliwo po raz kolejny wzrosną. Niestety, trzeba przygotować portfele na kolejne wydatki, które nieuchronnie nas czekają.

źródło: gazeta.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News