Ile kosztował w lipcu samochód używany? Te ceny to po prostu jakiś kosmos!

Ile kosztował w lipcu samochód używany? Te ceny to po prostu jakiś kosmos!

kluczyki samochod uzywany

Podaj dalej

Z raportu przedstawionego przez AAA AUTO wynika, że w lipcu 2022 roku w Polsce oferowanych było 209.285 samochodów używanych. Jest to spadek aż o 8564 aut używanych w porównaniu do czerwca bieżącego roku, kiedy to w ofercie było aż 217 849 samochodów. Niestety, rynek samochodów używanych przechodzi poważny kryzys, z którym trzeba się po prostu pogodzić.

Ile kosztowały w lipcu samochody używane w Polsce? Oddajemy głos ekspertom, niepokojące dane

samochody nowe używane cena kryzys
fot. pixabay

Z analizy przedstawionej przez ekspertów z AAA AUTO jednoznacznie wynika, że od lipca 2021 roku liczba ofert na rynku samochodów używanych spadła aż o 11 543 samochodów. Dlaczego tak się dzieje? W tym miejscu oddajemy głos ekspertom, którzy postarali się wytłumaczyć ten niepokojący trend, który od jakiegoś czasu możemy obserwować.

– Monitorujemy rynek samochodów używanych w całej Europie Środkowej. Według naszych danych, w zależności od kraju, liczba używanych samochodów znajduje się obecnie w stagnacji lub maleje. O ile w czerwcu mediana cen w Polsce wzrosła o 1600 zł w stosunku do maja, to wzrost od czerwca do lipca zwolnił do 1400 zł. W Czechach mediana cen spadła nawet o około 9000 koron w ujęciu miesięcznym. W AAA AUTO zareagowaliśmy na wzrost cen i jego niedawną stagnację. Dlatego, po raz pierwszy po najtrudniejszym okresie pandemii Covid-19, wprowadzamy rabaty na samochody z naszej oferty. Letnie obniżki cen dotyczą jednej trzeciej oferowanych samochodów, a ich łączna wartość wynosi około dwóch milionów złotych, co daje średni rabat 1.176 złotych na samochód – tłumaczy Karolina Topolova, która na co dzień pracuje jako dyrektor generalny AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci AAA AUTO, cytowana przez serwis Moto Fakty.

Te liczby mówią same za siebie. Rynek samochodów używanych przechodzi poważny kryzys

diesel uzywane samochody

Najpopularniejszym samochodem, który był oferowany na sprzedaż w lipcu bieżącego roku wśród aut używanych był Opel Astra – w ofertach mogliśmy znaleźć aż 6182 samochodów. Na drugim miejscu znalazło się Audi A4 (4852 samochodów), natomiast trzecia lokata przypadła BMW 3 – 4692 pojazdów. Najwięcej ofert sprzedaży było z samochodami z silnikiem diesla – 97.715 pojazdów, natomiast benzyniaków było oferowanych 94.495.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News