Ile będzie kosztować badanie techniczne auta w 2024 roku? Szokujące informacje!

Ile będzie kosztować badanie techniczne auta w 2024 roku? Szokujące informacje!

Przegląd techniczny

Podaj dalej

Badanie techniczne samochodu jest w naszym kraju obowiązkowe. Co ciekawe jednak koszt przeglądu auta nie zmienił się od 2004 roku. Mimo tego diagności cały czas protestują, co budzi pewne wątpliwości, ile zapłacimy za przegląd w 2024 roku. Jak dokładnie wygląda ta sprawa? Jakie są aktualne koszty badań technicznych poszczególnych samochodów? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

Ile będzie kosztować badanie techniczne samochodu w 2024 roku? Tego wielu z was się nie spodziewało

W przypadku nowych samochodów badanie techniczne przeprowadza się przed upływem trzech lat od daty rejestracji auta. Przegląd wtedy jest ważny na kolejne dwa lata, a później już musicie udawać się ze swoimi samochodami na regularne kontrole co roku. Badanie techniczne samochodu zasilanego przez LPG musi z kolei być przeprowadzane co roku, warto więc o tym pamiętać.

Diagności podczas badania technicznego pojazdu przede wszystkim sprawdzają prawidłowość oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych, a także kontrolę i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów. Mowa tutaj zarówno o stanu ogumienia, oświetlenie, układu hamulcowego, jak i kierowniczego i zamocowania kół. Dodatkowo diagności sprawdzają także stan techniczny zawieszenia i podwozia oraz kontrolowany jest stan instalacji elektrycznej oraz układu wydechowego. Ponadto badany jest również poziom emisji zanieczyszczeń gazowych i zadymienia spalin.

Badanie techniczne auta jest obowiązkowe. Jeśli o tym zapomnisz, zapłacisz dużą karę…

przegląd stacja stacje kontroli pojazdów badanie techniczne techniczny
fot. freepik

Badanie techniczne samochodu ma różny koszt, w zależności od danego samochodu. Poniżej przedstawiamy pełny cennik przeglądów technicznych poszczególnych aut:

  • 99 zł – samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony, autobusy do 15 osób,
  • 162 zł – samochody z instalacją LPG
  • 51 zł – motorowery,
  • 63 zł – motocykle i ciągniki rolnicze,
  • 79 zł – przyczepy do 3,5 tony

Za brak ważnego przeglądu zapłacimy karę grzywny w wysokości od 1500 do 5000 zł zatem warto przestrzegać tego obowiązku. W kolejnych latach możliwe jest podniesienie cen badań technicznych z uwagi na protest diagnostów, którzy oczekują, że kierowcy za przegląd będą płacić pomiędzy 250 a 300 złotych. Czy tak się jednak stanie? Tego dowiemy się już niebawem…

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News