Europejskie kraje masowo cofają liczniki w samochodach! Jak na ich tle wypada Polska?

Europejskie kraje masowo cofają liczniki w samochodach! Jak na ich tle wypada Polska?

stan licznika diesel

Podaj dalej

Samochodu używane pomału coraz chętniej wracają do łask polskich kierowców. Przy zakupie auta używanego zawsze jednak istnieje pewna obawa o licznik, który często jest cofany przez nieuczciwych sprzedawców. W jakich krajach ten proceder zdarza się najczęściej? Jak na tle tych krajów wypada Polska? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule!

Europejskie kraje masowo cofają liczniki w sprzedawanych przez siebie samochodach! Ten proceder to jakaś prawdziwa parodia!

Licznik
fot. pixabay

Z informacji przedstawionych przez CarVertical wynika, że licznik najczęściej cofany jest w takich krajach jak Łotwa, Estonia i Litwa, gdzie jak widać, oszustów nie brakuje. Co ciekawe, na kolejnych miejscach wcale nie znajdują się Niemcy czy inne popularne kraje, z których sprowadzamy samochody. Na kolejnych lokatach znalazły się bowiem takie państwa jak Rumunia, Rosja i Ukraina, gdzie także istnieje spore ryzyko, że kupicie auto używane z „przestawionym” licznikiem.

W raporcie znalazły się też Stany Zjednoczone, gdzie lokalni handlarze często lubią się połakomić na łatwy zarobek i także często przerabiają liczniki w samochodach. Polska znalazła się w połowie rankingu. Zjawisko cofania licznika ma jednak u nas znacznie mniejszą skalę niż w innych krajach, takich jak chociażby Niemcy, Szwajcaria czy Węgry. Dobrze, że chociaż w tym rankingu „nie jesteśmy tymi najgorszymi”. Ale i tak moglibyśmy być nieco niżej, co wskazuje, że w Polsce także jest spora szansa, że kupicie auto z cofniętym licznikiem.

Oszustów niestety nie brakuje. Musicie być uważni podczas zakupu dla siebie nowego samochodu…

diesel licznik przebieg

Warto pamiętać, że zabieg cofania licznika w samochodach nie jest uczciwą metodą i jest to karane przez polskie prawo. Za cofanie licznika grozi odpowiedzialność karna w wysokości od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Warto zatem dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujecie się na taki proceder. Oszustwo poza chwilową satysfakcją i drobną korzyścią materialną, na dłuższą metę nic ciekawego nie przynoszą i miejsce tego świadomość, gdy przyjdzie wam do głowy jakiś „niecny plan”. A kupującym radzimy szczególną ostrożność i zakup auta ze znajomym mechanikiem, co pozwoli wam nieco zminimalizować ryzyko oszustwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News