Eksperci szczerze o inflacji. "Będzie tylko gorzej, inflacja będzie tylko rosła"

Eksperci szczerze o inflacji. "Będzie tylko gorzej, inflacja będzie tylko rosła"

Eksperci szczerze o inflacji. „Będzie tylko gorzej, inflacja będzie tylko rosła”

Podaj dalej

Piotr Bartkiewicz z banku Pekao SA i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej podkreślili podczas audycji „Rządzy Pieniądza”, że wzrosty cen w najbliższym czasie będą dotyczyły przede wszystkim towarów, choć trzeba mieć też na uwadze, że koszty poszczególnych usług też już drożeją, przez co niektórzy obywatele naszego kraju będą musieli sporo odkładać na wyjście do restauracji lub na wyjazd na wakacje.

Ekspert szczerze o inflacji – „Musimy się do tego przyzwyczaić, jest źle”

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

Według ostatnich danych zaprezentowanych przez GUS, inflacja w kwietniu wyniosła 12,4 procenta, co jest wzrostem wobec poprzedniego miesiąca o 2 procent. Najbardziej w ostatnim czasie wzrosły ceny transportu, użytkowania mieszkań oraz żywności. Najmniejsze podwyżki dotyczą odzież, obuwia, alkoholu i tytoniu.

– Już wstępne dane o inflacji były szokujące dla analityków. Nawet najbardziej pesymistycznie nastawieni nie dochodzili do takich poziomów. Jest to kwestia narastania wielu problemów. W tej chwili królują podwyżki cen towarów ze względu na wysokie koszty ich wytwarzania ale i wzrost cen usług na przekraczający 10 proc. to też nie jest zjawisko normalne. Trzeba bowiem pamiętać, że zanim ceny towarów zaczęły rosnąć usługi już podrożały. Było to związane z płacami. Teraz borykamy się z tym, za ile da się wytworzyć towary – tłumaczy Piotr Soroczyński, cytowany przez Polskie Radio.

Inflacja w dalszym ciągu rośnie, a Polacy muszą szykować się na grube wydatki…

inflacja wzrost cen
fot. pixabay

– Jeśli chodzi perspektywy to czas wzrostu inflacji przed nami. Do lata, a może do wczesnej jesieni powinniśmy poczekać żeby inflacja zatrzymała się na jakimś poziomie. W tej chwili mówi się najczęściej, rocznie będzie to 14 proc., ale to czy będzie to o 0,5 proc. mniej czy więcej, to przy tym poziomie inflacji nie ma już większego znaczenia. Trzeba to będzie przetrwać – dodał ekspert.

Jak sami zatem widzicie, sytuacja nie jest optymistyczna. Musimy się przyzwyczaić do wysokich cen, które jeszcze przez dłuższy okres czasu będą obowiązywały w polskich sklepach. Taka jest niestety nadchodząca rzeczywistość…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News