Dwucyfrowa inflacja na dłużej zagości w Polsce. Tak przynajmniej uważają eksperci...

Dwucyfrowa inflacja na dłużej zagości w Polsce. Tak przynajmniej uważają eksperci...

inflacja wzrost cen

Podaj dalej

Dwucyfrowa inflacja zostanie na dłużej w Polsce. Eksperci tłumaczą, że nie jest to wcale efektem w dalszym ciągu trwającej wojny w Ukrainie. Musimy po prostu przyzwyczaić się do tego zjawiska i nauczyć się z nim żyć. Dwucyfrowe podwyżki cen mogą bowiem utrzymać się nawet do końca roku, co nie jest zbyt optymistyczną informacją dla obywateli naszego kraju. A warto dodać, że eksperci przewidują, że w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej. Nie wiadomo zatem czy śmiać się, czy płakać z obecnej sytuacji.

Dwucyfrowa inflacja na dłużej zagości w naszym kraju. Kiepskie informacje dla obywateli Polski…

morawiecki inflacja tarcza
fot. pixabay

Ekonomiści ING Banku Śląskiego ostrzegają, że wskaźnik infacyjny może pozostać na tym samym poziomie do końca roku. Według analityków dwucyfrowa inflacja jest w dużej mierze spowodowana inwazją Rosji na Ukrainę, ale jednoznacznie „wzrost cen w Polsce ma szeroki charakter”. Niestety, nie są to dla nas dobre informacje, patrząc zarówno na teraźniejszość, jak i niedaleką przyszłość.

– Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta, co przekłada się na dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń i nakręcanie się spirali cenowo-płacowej. Wyższe koszty energii i innych surowców, w połączeniu z rosnącymi kosztami pracy, generują presję kosztową. W obronie marż firmy są zmuszone podnosić ceny swoich wyrobów, co w warunkach rosnących dochodów konsumentów i wysokich oczekiwań inflacyjnych jest akceptowane przez nabywców – tłumaczą analitycy ING, cytowani przez serwis money.pl.

„Musimy przyzwyczaić się do dwucyfrowych odczytów inflacji”

fot. pixabay

Ekonomiści dodają, że w nadchodzącym czasie „musimy się przyzwyczaić do dwucyfrowych odczytów inflacji, z którymi możemy mieć do czynienia nawet do końca tego roku”. A warto dodać, że w przyszłym roku także możemy spodziewać się wysokiego wzrostu cen, co powoduje, że nie mamy praktycznie żadnych powodów do optymizmu na na nadchodzące miesiące. Wydaje się, że musimy po prostu przyzwyczaić się do drożyzny i nauczyć się z nią żyć… Mimo że trwa to już jakiś czas, to w dalszym ciągu człowiek niby się łudzi, że kolejne wieści przyniosą nam trochę dobrego. Jak na razie widać – nic z tego.

źródło: money.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News