Dowód rejestracyjny z dużymi zmianami! Kierowcy będą mieli nowe uprawnienia!

Dowód rejestracyjny z dużymi zmianami! Kierowcy będą mieli nowe uprawnienia!

prawo jazdy

Podaj dalej

Od początku 2023 roku dowód rejestracyjny jako dokument przejdzie spore zmiany. Większość z nich jest ściśle powiązania z pakietem deregulacyjnym oraz przepisami, które umożliwiają osobom, które posiadają prawo jazdy kategorii B poruszanie się po drogach cięższymi samochodami. Jakie dokładnie zmiany zostaną wprowadzone? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Dowód rejestracyjny z dużymi zmianami. Kierowcy muszą przygotować się na duże korekty!

dowód rejestracyjny nowy wzór

Jak większość z was doskonale wie pakiet deregulacyjny ma na celu ułatwić życie właścicielom samochodów w Polsce poprzez uproszczenie różnych procedur. W życie w nadchodzącym czasie ma wejść kilka zmian dotyczących stricte dowodów rejestracyjnych i tego co w nich zawarte. Kierowcy od jakiegoś czasu mogąkorzystać bowiem z nowych uprawnień w postaci kierowania samochodami o DMC wynoszącym do 4,25 tony w przypadku pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi.

W takich przypadkach nie będziemy musieli się martwić przy zakupie pojazdu, że uprawnienia umożliwiają nam poruszanie się po drogach pojazdami z DMC wynoszącym 3,5 tony. Nowelizacja umożliwi także, że w dowodzie rejestracyjnym pojawi się specjalne wyjaśnienie dotyczące dodatkowej masy dla napędów alternatywnych. Autokult i moto.pl informowało nawet ostatnio, że forma zapisu ma być zgodna z formatem 96/53/EC Article 10B Compliant – … KG, a wielokropek wskazałby dodatkowąmasę danego napędu, co byłoby dużym ułatwieniem w całej sytuacji.

Oprócz tego w dowodach rejestracyjnych pojawią się także inne adnotacje – mowa tutaj o kierowcach ciężarówek kategorii N2 i N3 ws. przewożenia ładunków o określonej masie. Kiedy pojawią się wszelkie zmiany? Ciężko powiedzieć, póki co jest to jedynie projekt rozporządzenia w wykonaniu Ministra Infrastruktury. Teraz cały projekt musi zostać jeszcze zaopiniowany, a także zatwierdzony przez Radę Ministrów, po czym podisany i ogłoszony. A to oczywiście zajmie trochę czasu – nie od razu Kraków zbudowano.

Póki co czekamy jeszcze na zaopiniowanie projektu. Zmiany mają wejść w życie od początku 2023 roku

dowod rejestracyjny prawo jazdy

W myśl projektu rozporządzenia wszystkie przepisy zawarte w pakiecie mają zacząć obowiązywać od 2 stycznia 2023 roku. Mowa tutaj zatem o dosyć odległym terminie, w związku z czym poczekamy jeszcze trochę na wprowadzenie tych wszystkich zmian. A jak finalnie będzie? Tego dowiemy się już niebawem, gdy poznamy wszelkie opinie w tej sprawie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News