Dopłaty do zakupu nowego samochodu. Musicie uważać, by nie popełnić tego kardynalnego błędu!

Dopłaty do zakupu nowego samochodu. Musicie uważać, by nie popełnić tego kardynalnego błędu!

leasing na firmę polski ład zakup wykup samochód

Podaj dalej

Wielu kierowców decyduje się na zakup samochodu elektrycznego ze względu na dofinansowanie do jego zakupu, jakie można uzyskać w ramach programu „Mój elektryk”. Na dofinansowanie trzeba każdorazowo poczekać około 4 tygodni, jednak jeśli wypełnimy wniosek niepoprawnie, to wówczas czas oczekiwania na wymarzone auto może być dłuższy nawet o 10 dni roboczych. Jakich błędów należy unikać? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Na co trzeba zwrócić uwagę?

oc zmiana przepisów przepisy mandat punkty karne
fot. pixabay

Z informacji przytoczonych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych jedoznacznie wynika, że aktualnie w naszym kraju jeździ około 45 tysięcy samochodów elektrycznych. Jak jednak odpowiednio skorzystać z programu dotacji „Mój Elektryk”?

– – Wnioski przyjmujemy w Grupie PKO Leasing od stycznia i widzimy olbrzymie zainteresowanie dopłatami. W ciągu pierwszych 4 miesięcy przyjęliśmy ich prawie 1000. Samochody elektryczne największą popularnością cieszą się wśród przedsiębiorców – wnioski w tej grupie klientów stanowią aż 98 proc. wszystkich złożonych za naszym pośrednictwem – tłumaczy Maciej Matelski z PKO Leasing, cytowany przez serwis Moto Fakty.

Wielu kierowców popełnia jednak błędy przy składaniu wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych, przez co czas na otrzymanie dotacji się zwiększa. O jakich błędach mowa?

– Rozpatrywanie zgłoszenia w BOŚ trwa ok. 20 dni roboczych. Ten czas może się niestety wydłużyć, jeśli wniosek zostanie błędnie wypełniony. Klienci powinni naprawdę uważnie podejść do formalności, bo dopłaty wypłacane ze środków publicznych poddawane są bardzo drobiazgowej weryfikacji. Widzimy na przykład, że przedsiębiorcom najwięcej trudności sprawia poprawne wprowadzenie kodu gminy zgodnego z prowadzoną przez GUS bazą TERT, podanie kwalifikowanej kwoty podatku VAT oraz kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia. Nasi doradcy służą wsparciem przy wypełnianiu wniosków, pomagając tym samym uniknąć błędów w dokumentacji – tłumaczy Marcin Sotomski z firmy Masterlease, cytowany przez MotoFakty.

Kierowcy muszą uważać przy wnioskach do programu „Mój Elektryk”. Nie popełniajcie tego błędu

samochód elektryczny dostawczy dopłata dofinansowanie

– Wielu kierowców pyta nas, czy da się ten okres skrócić, bo to dla nich za długo. Dlatego w PKO Leasing i Masterlease możliwa jest alternatywna ścieżka, w której wydajemy samochód w ciągu ok. 3 dni roboczych, na długo przed decyzją o przyznaniu dofinansowania. W tym modelu klient wpłaca opłatę wstępną, pokrywającą kwotę dotacji i odbiera kluczyki do samochodu. Następnie czeka około 20 dni na decyzję ze strony NFOŚiGW dotyczącą przyznania dotacji, użytkując już w tym czasie auto. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy dotacji, wystąpienie o środki na dotację przez firmę leasingową. Po wpłacie przez BOŚ środków firmie leasingowej, następuje zwrot na konto klienta – dodał Sotomski.

Jak sami zatem widzicie – warto dokładnie przygotować się do wypełniania wniosku w ramach dofinansowania „Mój Elektryk”. W przeciwnym razie niepotrzebnie wydłużycie czas odbioru upragnionego auta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News