Dodatek węglowy 2023 już od 1 września?! Będziecie musieli się pospieszyć, ograniczona liczba wniosków!

Temat dodatku węglowego ekscytuje wielu Polaków. Nic dziwnego – w zeszłym roku to świadczenie zrobiło prawdziwą furorę wśród obywateli. Czy teraz będzie podobnie? Kiedy można spodziewać się dodatku węglowego w roku bieżącym? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, gdzie znajdziecie także wszelkie informacje na temat dodatku węglowego.

dodatek węglowy węgiel
Podaj dalej

Od 1 września nowy dodatek węglowy? Oddajemy głos ministerstwu, wiele na ten temat wiadomo

węgiel cena ceny węgla promocja
fot. freepik

Jeśli chodzi o dodatek węglowy na sezon grzewczy 2023/2024, to sprawa jest o wiele bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Głos w tej sprawie zabrała szefowa ministerstwa klimatu i środowiska Anna Moskwa. „Zasadność kontynuacji wsparcia w postaci dodatku węglowego w sezonie grzewczym 2023/2024 jest stale analizowana przez rząd RP. Obecnie sytuacja na rynku surowców energetycznych ustabilizowała się – nośniki źródeł energii są dostępne po akceptowalnych i ustabilizowanych cenach” – powiedziała Moskwa.

Rząd póki co pracuje nad programem, w jaki sposób miałoby wyglądać świadczenie w tym roku. Póki co wiele zależy jednak od cen energii i prognoz na 2024 rok. Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda w rozmowie z mediami przyznał jednak, że radzi obywatelom, aby ci już myśleli o przyszłym sezonie grzewczym, zwłaszcza teraz, kiedy ceny spadają. Sam dodatek węglowy póki co jest owiany zatem tajemnicą, więc trudno się spodziewać, że zostanie wprowadzony do życia we wrześniu. Można jednak liczyć, że do końca tego roku coś w tej sprawie ruszy.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by otrzymać dodatek węglowy?

węgiel dodatek
Pixabay

A jak to wyglądało, jeśli chodzi o wymagania, by dostać dodatek węglowy w 2022 roku? Serwis muratorplus.pl przypomina, że aby otrzymać świadczenie, należało spełnić takie najważniejsze kryteria:

  • główne źródło ogrzewania w gospodarstwie domowym to kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym (w tym ekogroszkiem, miałem, koksem, brykietem lub peletem) zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego,
  • źródło ogrzewania powinno być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

W ubiegłym roku wnioski o dodatek węglowy składało się do 30 listopada. Jak będzie teraz? Trzeba liczyć, że we wrześniu lub najdalej w październiku dostaniemy jakieś wieści na ten temat. O wszystkim będziemy was rzecz jasna na bieżąco informować.

Przeczytaj również