Chcesz kupić ubezpieczenie OC? Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać

Chcesz kupić ubezpieczenie OC? Niestety sprawa jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać

ubezpieczenie samochodu polisa

Podaj dalej

Obliczenie składki OC dla pojazdów elektrycznych jest bardziej skomplikowana niż w przypadku aut spalinowych. Wynika to z tego, że elektryki nie mają takiego parametru jak pojemność silnika. Istnieją spore rozbieżności, a wysokość polisy AC może niektórych przerazić.

Zgodnie z danymi PZPN między od stycznia do końca czerwca tego roku w Polsce zarejestrowano 9 771-osobowych samochodów elektrycznych. Ponadto jak podaje Licznik Elektromobilności po naszych drogach jeździ ich już ponad 50 tys. Ze względu na ich dynamicznie rosnącą liczbę wydań zelektryfikowanych pojazdów szacuje się, że za trzy lata będzie ich ponad pół miliona.

Wielkie różnice w ubezpieczeniach elektrycznych aut

ubezpieczenie OC samochod

Eksperci z CUK Ubezpieczenia sprawdzili ceny ubezpieczeń dla elektrycznego pojazdu. W Polsce wciąż jest ich dość niewiele, dlatego analizę cen polis konkretnych modeli trzeba brać z dystansem. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje ze względu na trudności z obliczeniem wysokości składki, gdyż nie można kierować pojemnością silnika.

Najmniej ucierpią portfele posiadaczy elektryków, które reprezentują najmniejsze segmenty rynku.

  • OC Renault Zoe 640 zł rocznie
  • OC Nissan Leaf 620-925 zł rocznie
  • OC Tesla 3 Long Range ok. 810 zł rocznie
  • AC Tesla 3 6 300 zł rocznie
  • AC Tesla model X 11 756 zł rocznie

,,To, co można zaobserwować na pierwszy rzut oka, to duża rozbieżność w cenach polis dla samochodów elektrycznych u różnych ubezpieczycieli. Przyczyna tkwi głównie w niewielkiej liczbie takich pojazdów oraz ograniczonej możliwości analizy szkodowości. O ile w przypadku ubezpieczenia OC komunikacyjnego cena dla pojazdów elektrycznych, czy hybrydowych kształtuje się na zbliżonym poziomie do aut z napędem tradycyjnym, autocasco dla elektryków kosztuje więcej. Wprawdzie pojazdy te nie mają wielu podzespołów np. skrzyni biegów, wtryskiwaczy czy turbosprężarki, a silnik jest prostszy, więc likwidacja szkody może być tańsza, decydującą rolę ogrywa jednak wartość samochodu. Elektryczne są po prostu droższe, a więc droższe jest też ubezpieczenie AC” – komentuje Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

Boisz się, że coś stanie się z twoim samochodem? Z pomocą przychodzi wsparcie assistance przeznaczone dla pojazdów elektrycznych

oc ubezpieczenie cena
fot. pixabay

Bez wątpienia bardzo ważnym elementem ubezpieczenia AC jest zapewnienie wsparcia w przypadku niespodziewanych zdarzeń drogowych. W takiej sytuacji pojawia się wsparcie assistance, które dla pojazdów elektrycznych przydaje się równie bardzo, jak w przypadku aut spalinowych w sytuacji awarii, wypadku, bądź kradzieży. Osoby mające elektryki mogą bez problemu liczyć na pojazd zastępczy, a także na transport kierowcy oraz pasażerów. Dodatkowo istnieje możliwość holowania pojazdu do punktu ładowania – oczywiście mowa tu o scenariuszu, w którym nastąpiło rozładowanie baterii na trasie.

,,Przy pustym baku w aucie spalinowym możemy liczyć na uzupełnienie paliwa na miejscu przez pomoc assistance. W przypadku samochodu z napędem elektrycznym funkcjonuje to nieco inaczej. Praktyką jest przewożenie rozładowanego samochodu na lawecie do najbliższej stacji ładowania. Pasażerowie mogą w tym czasie odpocząć i np. zjeść obiad. Warto jednak dokładnie wczytać się w warunki assistance i porównać je w różnych towarzystwach. W wielu ofertach występują bowiem limity. Oznacza to, że np. pomoc w przypadku rozładowania baterii jest udzielana tylko 2 razy w ciągu roku” – wskazuje Kamila Grandzicka z CUK Ubezpieczenia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News