Ceny paliwa w dalszym ciągu idą do góry. Zastosujemy w końcu wariant chorwacki?

Ceny paliwa w dalszym ciągu idą do góry. Zastosujemy w końcu wariant chorwacki?

paliwo-rzad-prawo-konkurencji

Podaj dalej

Ceny paliwa od dłuższego czasu cały czas idą do góry. W internecie wielu ludzi zastanawia się, co można zrobić, aby temu zaradzić. Nie jest to proste, ale pojawiają się kolejne pomysły dotyczące obniżek. Możliwe jest np. zastosowanie wariantu chorwackiego, o czym mówił w ostatnich dniach jeden z ekspertów. Na czym miałoby to polegać i jak miałoby to wyglądać?

Ceny paliwa nie przestają iść do góry. Jak temu zaradzić? Eksperci mają pomysły, ale trudno wyjść z tej sytuacji

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny
fot. pixabay

Dawid Czopek, jedna z osób zarządzających z Polaris FIZ uważa, że rząd mógłby zainspirować się wariantem chorwackim przy obniżaniu opłaty paliwowej. Ciekawe jednak, czy takie rozwiązanie w ogóle jest brane przez rządzących pod uwagę.

– Zobaczymy, czy po nowym roku cena ropy spadnie. Mamy różne czynniki, nie tylko drożejącą ropę, która faktycznie już kosztuje ok. 80 dolarów za baryłkę BRENT. Ale mamy też drogi dolar, wielką inflację w Polsce. A także różne czynniki związane z czkawką produkcji po pandemii koronawirusa. Pandemia się nie skończyła, ale wpływ na gospodarkę zdaje się kończyć – analizuje ekspert, a podobne zdanie wyrażają inni analitycy. – Jeśli polska waluta się nie umocni i za dolara będziemy płacić w okolicy 4 zł, a cena ropy dalej będzie rosnąć i dojdzie do poziomu 120 dolarów za baryłkę, to za paliwa w Polsce będziemy płacić 7-7,50 zł za litr – mówił Czopek w rozmowie z TVN.

Obniżenie akcyzy na paliwo byłoby rozwiązaniem, tylko nie bierze tego nikt pod uwagę…

Wyjściem z sytuacji mogłoby też obniżenie akcyzy na paliwo, ale rząd takiej opcji nie bierze pod uwagę. Wojciech Jakóbik redaktor naczelny serwisu Biznes Alert zwraca uwagę, że trudna sytuacja paliwowa jest na całym świecie i trudno znaleźć w tej sprawie jakiś złoty środek. – Lepiej nie przyzwyczajać się do 6 złotych, tylko liczyć się z możliwością pojawienia się 7 zł za litr benzyny na stacjach paliw – uważa Jakóbik w rozmowie z RMF FM.

Już niedługo poznamy kolejne prognozy cen paliw na przyszły tydzień. Jeszcze ich nie znamy, ale jedno jest pewne – zapewne pojawią się kolejne podwyżki cenowe, zarówno benzyny, diesla, jak i autogazu…

źródło: TVN24 + RMF FM

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News