Ceny paliw co roku drożeją praktycznie o 40 procent. Kiedy to wszystko wreszcie się skończy?

Ceny paliw co roku drożeją praktycznie o 40 procent. Kiedy to wszystko wreszcie się skończy?

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Ceny paliwa od dłuższego czasu cały czas idą do góry – niezależnie, czy mamy tu na myśli benzynę, diesel czy LPG. W dalszym ciągu jednak możemy się pocieszać faktem, że ogólnopolskie ceny benzyny 95-oktanowej oraz diesla nie przekroczyły średniej ceny 6 złotych za litr. Wiele wskazuje jednak na to, że w nadchodzących tygodniach to się zmieni. Według analityków jako pierwszy „szóstkę” z przodu może uzyskać olej napędowy.

Ceny paliwa od ostatniego roku podrożały o praktycznie 40 procent. Czy nadal będziemy musieli tak bardzo przepłacać za paliwo?

diesel benzyna gaz dopłaty do tankowania paliwo ceny
fot. pixabay

Kiedy porównamy ceny benzyny, które aktualnie obowiązują do cen z początku listopada roku ubiegłego, to mamy do czynienia z podwyżką o prawie 40 procent. Te liczby są zatrważające, ale takie są fakty. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy paliwo niesamowicie zdrożało, co odczuwamy we własnych kieszeniach. W minionym tygodniu notowania oleju napędowego pierwszy raz w swojej historii przekroczyły poziom 5 tysięcy złotych na metr sześcienny. Aktualnie 1000 litrów diesla w rafineriach to koszt około 4986,80 zł. Benzyna 95-oktanowa w ciągu ostatniego tygodnia podrożała z kolei o 51,80 zł, przez co w hurcie kosztuje 4848,20 zł za metr sześcienny. To niebotyczne sumy.

W stosunku do ostatniego tygodnia benzyna 95 podrożała o 3 grosze. Aktualnie jej średnia cena w naszym kraju wynosi 5,94 złotych za litr. Olej napędowy po kolejnej, tym razem 4-groszowej podwyżce kosztuje aktualnie 5,97 zł za litr. Podrożał oczywiście także autogaz, którego średnia cena na stacjach benzynowych w naszym kraju wynosi 3,19 zł za litr. Jeśli w najbliższym czasie na rynku naftowym nie doczekamy się przeceny, to wzrost cen na stacjach benzynowych może nabrać jeszcze większego rozpędu. A to byłaby po prostu już prawdziwa katastrofa.

Ceny diesla, benzyny i LPG cały czas idą do góry. Kiedy ta karuzela podwyżek wreszcie się zakończy?

benzyna diesel paliwo

Przypomnijmy, że według informacji przedstawionych przez analityków z serwisu e-petrol.pl w przyszłym tygodniu średnia cena 95-oktanowej benzyny wynosi od 5,94 zł do 6,10 zł za litr. Jeśli chodzi o diesla to prognozy pokazują ceny od 5,99 zł do 6,12 zł za litr. Natomiast, jeśli chodzi o autogaz to ta średnia wynosi 3,15 zł do 3,22 zł za litr autogazu. Wszystkie powyżej podane ceny to ceny brutto za litr danego paliwa. Jak sami zatem widzicie nie ma tutaj podstaw do optymizmu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News