Ceny LPG cały czas rosną. Prezes UOKiK wskazuje winnego takiego stanu rzeczy

Ceny LPG cały czas rosną. Prezes UOKiK wskazuje winnego takiego stanu rzeczy

autogaz lpg paliwo

Podaj dalej

Ceny za LPG od dłuższego czasu cały czas idą do góry. Cena w postaci ponad 3 złotych za litr gazu stała się już przykrą rutyną na stacjach benzynowych w naszym kraju. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podczas rozmowy z Polsat News wskazał winnego takiego stanu rzeczy.

”Gazprom znacznie ogranicza podaż gazu”

LPG tankowanie paliwo

– Gazprom ogranicza podaż, przesył surowca na teren UE oraz utrzymuje bardzo niski poziom zapasu w europejskich magazynach gazowych kontrolowanych przez rosyjską spółkę. Takie problemy nie występują na rynku rosyjskim i tam nie występują skokowe ceny gazu – uważa Chróstny.

Prezes UOKiK podkreślił wyraźnie, że złożył już oficjalną skargę do Komisji Europejskiej w tej sprawie na Gazprom. Chodzi tutaj o łamanie w jego odczuciu prawa traktatowego z powodu stosowania praktyk monopolistycznych.

Problem wysokich cen za LPG wywołuje spore poruszenie nie tylko w Polsce

 

Przypomnijmy, że wcześniej na temat problemu wysokich cen LPG wypowiadała się między innymi szefowa Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen. – Jeśli chodzi o gaz jesteśmy uzależnieni od importu – 90 proc. gazu jest importowane. Gospodarki na świecie rosną, więc rośnie też popyt. Ale podaż nie jest odpowiednio większa. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Norwegia zwiększa produkcję, ale wydaje się, że nie dzieje się tak w Rosji – mówiła.

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie problem wysokich cen za LPG wreszcie się skończy. Wszystko zależy jednak od tego jak będzie wyglądała sytuacja z dostawą autogazu. O tym przekonamy się już niedługo.

źródło: Polsat News

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News