Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne! Wielu kierowców ma teraz duże problemy... Sprawdźcie swój dokument!

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne! Wielu kierowców ma teraz duże problemy... Sprawdźcie swój dokument!

Bezterminowe prawo jazdy już nieaktualne! Wielu kierowców ma teraz duże problemy… Sprawdźcie swój dokument!

Podaj dalej

Bezterminowe prawa jazdy w naszym kraju to już bezpowrotna przeszłość. Od 10 lat nie są już bowiem takie dokumenty wydawane, choć w dalszym ciągu wielu kierowców w Polsce się nimi posługuje. Warto jednak pamiętać, że niebawem trzeba będzie pozbyć się starych dokumentów i wymienić je na nowszy model. Kiedy dokładnie należy to zrobić? Warto zapisać tę datę, by później nie było niedomówień.

Kiedy należy wymienić bezterminowe prawo jazdy? Lepiej nie zapomnijcie tego terminu

mandat nieumundurowany policjant po cywilu zatrzymanie mandaty punkty karne
fot. pixabay

Wymiana bezterminowego prawa jazdy nie jest jednak co ciekawe jedynym momentem, w którym należy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Takich powodów jest więcej. Prawo jazdy należy wymienić także wtedy, gdy upłynął termin ważności dokumentu lub konkretnej kategorii prawa jazdy. Oczywiście należy to też zrobić każdorazowo w sytuacji, gdy zgubiliśmy lub zniszczyliśmy nasz dokument. Jest to ważne, bowiem jazda bez ważnego prawa jazdy może zakończyć się mandatem.

Przy składaniu nowego wniosku o prawo jazdy należy mieć przy sobie formularz wniosku, potwierdzenie opłaty za prawo jazdy, aktualne zdjęcie, dowód osobisty oraz w niektórych przypadkach orzeczenie lekarskie, a także oryginał prawa jazdy do wglądu. Bezterminowe prawa jazdy nie są wydawane od 10 lat i osoby, które się nimi posługują, bo po prostu kiedyś je uzyskali, mają datę, do której ich dokument będzie ważny.

Czy wymiana prawa jazdy jest skomplikowana? Nie jest to taki diabeł straszny, jak go malują

prawo jazdy

Wymiana nie jest skomplikowana, bo po prostu trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, bez konieczności dostarczana nawet zaświadczenia lekarskiego. Nowe prawo jazdy będzie miało termin ważności wynoszący 15 lat.  Wymiana dokumentów rozpocznie się w 2028 roku i potrwa do 2023 roku. Po tym okresie wszystkie prawa jazdy w naszym kraju będą już miały termin ważności i nie będzie już żadnych dokumentów bezterminowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News