13. i 14. emerytura z ZUS jest zagrożona?! Szefowa podała terminy wypłaty świadczeń!

13. i 14. emerytura z ZUS jest zagrożona?! Szefowa podała terminy wypłaty świadczeń!

chorwacja kuny euro banknoty ważność monety gotówka

Podaj dalej

Prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła, że coraz więcej obywateli w naszym kraju korzysta z możliwości późniejszego przejścia na emeryturę. Aktualnie 62 proc. osób osiągających wiek emerytalny przechodzi na emeryturę, a pięć lat temu wynik ten wynosił 82 procent. Uścińska podczas rozmowy wyjawiła też, kiedy można spodziewać się wypłaty 13. i 14. emerytury.

Kiedy wypłata 13. i 14. emerytury?

nowe dopłaty pieniądze
fot. freepik

Gertruda Uścińska podczas rozmowy z Polskim Radiem zaznaczyła, że późniejsze przejście na emeryturę zwiększa kapitał emerytalny i powiększa tym samym świadczenie. „Przesunięcie granicy przejścia na emeryturę w przypadku kobiet o rok daje 8-15 proc. wyższą emeryturę, a o 4 lata – o 30-40 proc., w zależności od sytuacji. Podobnie jest w przypadku mężczyzn” – zaznacza prezes ZUS.

Aktualnie na rynku pracy pozostaje około 850 tysięcy osób w wieku emerytalnym, aby jednak zdecydować się na takie rozwiązanie potrzebna jest nie tylko zgoda pracownika, ale też pracodawcy. Kiedy z kolei będzie wypłacona 13. emerytura? Ma ona zostać wypłacona w kwietniu. Każdy emeryt, któremu przysługuje świadczenie otrzyma dodatkowo 1523 zł brutto. A pamiętajmy, że waloryzacja emerytur i rent wyniesie co najmniej 13,8 proc, co oznacza, że od marca najniższa emerytura będzie wynosiła 1588 złotych.

W zakładzie ZUS wystarczy pieniędzy na wypłatę wszystkich emerytur?

Niebawem można spodziewać się też informacji co do 14. emerytury. Świadczenie to ma zostać wypłacone w sierpniu, jeśli rząd i Sejm przyjmą odpowiednie przepisy w tej sprawie. Uścińska podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem, że w kasie Zakładu wystarczy pieniędzy na wypłatę wszystkich emerytur.

„Myśmy pobrali 376 mld złotych. To bardzo dużo, około 60 proc. w porównaniu do wpływów budżetu państwa. To oznacza, że pokryliśmy wydatki Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w prawie 84,8 proc. To historycznie największy stopień pokrycia składkami wydatków na świadczenia” – zaznaczyła prezes ZUS.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News