12 mln polskich kierowców ma duże problemy! Policja już działa, posypią się ogromne kary

12 mln polskich kierowców ma duże problemy! Policja już działa, posypią się ogromne kary

12 mln polskich kierowców ma duże problemy! Policja już działa, posypią się ogromne kary

Podaj dalej

Funkcjonariusze policji w Polsce w ubiegłym roku zatrzymali około 98 tysięcy nietrzeźwych kierowców. To pozytywne informacje, kiedy chociażby porównamy je z rokiem 2014, kiedy to takich delikwentów na drogach było nieco ponad 140 tysięcy. Dane są lepsze, jednak trzeba pamiętać, że nietrzeźwość w dalszym ciągu jest problemem, z którym nie do końca udało się uporać.

Pijani kierowcy w dalszym ciągu są sporą plagą na polskich drogach. Niestety…

Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zaznacza, że spadek liczby nietrzeźwych kierowcach na polskich drogach jest znaczący, choć do ideału jeszcze sporo brakuje.

„Oczywiście warto zauważyć ten spadek, biorąc pod uwagę to, że badań na obecność alkoholu w organizmie policjanci w 2022 roku przeprowadzili około 50 procent więcej niż w 2021 roku, kiedy było ich nieco ponad 8,2 mln. Przy dużym natężeniu ruchu, związanym między innymi z mijającym zjawiskiem pandemii koronawirusa i obecnej sytuacji międzynarodowej, należy uznać te dane za istotnie lepsze niż w ubiegłych latach” – uważa Opas.

W dalszej fazie wypowiedzi dyrektor ITS dodał, że im więcej kontroli drogowych, tym mniej osób decyduje się na łamanie prawa, co jest pozytywną informacją.

„Kierowcy nabierają przekonania, że istnieje duże prawdopodobieństwo zatrzymania i bycia ukaranym. Warto w tym miejscu podkreślić, że ubiegłorocznemu spadkowi zatrzymań nietrzeźwych kierujących towarzyszyła rekordowo wysoka liczba policyjnych kontroli trzeźwości – ponad 12 mln. Oznacza to, że jesteśmy europejskim liderem w tym obszarze prewencji. Dodatkowo cieszy fakt, że przy 50 proc. wzroście policyjnych badań na obecność alkoholu w organizmach kierujących pojazdami rok do roku, zanotowano jednoczesny i wyraźny spadek zatrzymanych” – dodaje Opas cytowany przez serwis MotoFakty.

Problem nadal trwa i policjanci będą walczyć, by nietrzeźwość na drogach nadal stopniowo zanikała

Nadkomisarz podkreśla jednak, że problem nadal nie jest rozwiązany i będą prowadzone kolejne liczne kontrole, aby jak najbardziej wyplewić takie zachowanie z polskich dróg. „Wystarczy popatrzeć na statystyki – tych nietrzeźwych kierowców jest wciąż niestety bardzo dużo. A wypadki, które powodują są najbardziej tragicznymi w skutkach. Są to często wypadki, gdzie mamy do czynienia więcej niż z jedną ofiarą śmiertelną. Po alkoholu, czy innych używkach, zmienia się stan psychofizyczny. Każdy, kto zajmuje się badaniem wpływu alkoholu na organizm powie, że nawet przy niewielkiej jego ilości zaczynamy reagować w inny sposób. I to nie tylko tuż po wypiciu alkoholu, ale też następnego dnia. Nawet, jeśli alkomat pokazuje 0,0 promila, to często nadal nie jesteśmy przygotowani w 100 procentach do prowadzenia samochodu” – zaznaczył komisarz KGP.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News