Ekspresowa S8 w końcu połączyła Białystok z Warszawą i Europą

Ekspresowa S8 w końcu połączyła Białystok z Warszawą i Europą

Ekspresowa S8 w końcu połączyła Białystok z Warszawą i Europą

Podaj dalej

Jak informuje GDDKiA do użytku oddany został ostatni, 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8. Tym samym kierowcy mogą już komfortowo i szybko przemieszczać się ze stolicy Podlasia do stolicy Polski i odwrotnie.

Dwie jezdnie drogi ekspresowej S8 łączą Warszawę i Białystok. Udostępnienie ostatniego, 13-kilometrowego odcinka od Wyszkowa do węzła Poręba, domyka całą wybudowaną drogę ekspresową S8 na wschodzie kraju. To zaś pozwala połączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie.

Wschodnia część S8 w kilometrach

Przez ostatnie 3 lata oddano do użytkowania przeszło 98 km nowo wybudowanych odcinków drogi ekspresowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem, o wartości robót realizowanych na tych kontraktach przekraczającej 3 miliardy złotych. Razem z wcześniej wybudowanymi fragmentami S8 daje to prawie 180 km bezpiecznego połączenia drogowego pomiędzy oboma miastami – dwie jezdnie, pasy rozdzielające, awaryjne, ogrodzenie zapobiegające wtargnięciu zwierząt, itp.

Odcinek od Wyszkowa do węzła Poręba, którym kierowcy już jeżdżą, ma 13 kilometrów długości i nawierzchnię – podobnie jak sąsiedni fragment od węzła Poręba do obw. Ostrowi Mazowieckiej – z betonu cementowego. Łącznie to 29 km nawierzchni betonowej – na pozostałej części S8 pomiędzy Warszawą, a Białymstokiem, kierowcy pojadą po nawierzchni asfaltowej.

Budowa S8 na odcinku Wyszków – Poręba została dofinansowana ze środków unijnych (POIŚ 2014-2020) jako część projektu obejmującego wszystkie mazowieckie od Wyszkowa do granicy województwa (38,5 km). Wsparcie unijne wynosi 662,8 mln zł.

fot. GDDKiA (Rafał Malinowski)

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News