Renault i Nissan będą współpracować z firmą Waymo nad usługami mobilności bez kierowcy

Renault i Nissan będą współpracować z firmą Waymo nad usługami mobilności bez kierowcy

static0002-1200×724

Podaj dalej

Renault, Nissan Motor Co. i Waymo – liderzy w swoich dziedzinach – zawarli na okres wstępny umowę na wyłączność w celu zbadania wszystkich aspektów związanych z usługami umożliwiającymi przewóz pasażerów i realizację dostaw we Francji i w Japonii za pomocą pojazdów bez kierowcy.

Umowa służy konsolidacji atutów każdej z firm, a także poszerzaniu wiedzy i doświadczenia poprzez ocenę możliwości rynkowych oraz wspólne badanie kwestii handlowych, prawnych i regulacyjnych związanych z oferowaniem usługi transportu bez kierowcy w obu krajach. Sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi, z globalną obecnością i portfolio obejmującym wszystkie segmenty samochodów osobowych i lekkich pojazdów użytkowych, jest wyjątkowo odpowiednim partnerem we wspólnym przedsięwzięciu z Weymo – firmą zajmującą się technologiami jazdy autonomicznej, której samochody przejechały już ponad 10 milionów mil po drogach publicznych, gromadząc dane dla „najbardziej doświadczonego kierowcy na świecie”.

Umowa stanowi pierwszy etap długofalowego programu rozwoju rentownych usług mobilności bez kierowcy. Pierwsze analizy będą prowadzone we Francji i w Japonii, gdzie znajdują się centrale odpowiednio Groupe Renault i Nissana. W przyszłości program może zostać rozszerzony na inne rynki, w tym Chiny.

Na potrzeby procesu badawczego Groupe Renault i Nissan utworzą powiązane z Sojuszem spółki joint-venture we Francji i w Japonii, odpowiedzialne za usługi mobilności bez kierowcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News