Rekordowo kiepski rok diesla

Rekordowo kiepski rok diesla

Rekordowo kiepski rok diesla

Podaj dalej

Wygląda na to, że zalety posiadania diesla dla kierowców stają się coraz mniej istotne. Sprzedaż samochodów z silnikami wysokoprężnymi spadła w 2017 roku o 7,9%. Wyniki sprzedażowe niebyły tak słabe od 10 lat. Prognozy wskazują, że kolejny rok wcale nie będzie lepszy. Zatem jakie samochody cieszą się popularnością?

Serwis Jato Dynamics wykonał podsumowanie sprzedaży samochodów osobowych w Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Sprzedano łącznie 15,57 mln egzemplarzy, co oznacza rekordowy rezultat. Tylko 6,76 mln pojazdów z tej grupy miało silnik diesla. Udział w rynku silników wysokoprężnych spadł zatem do 43,7%. Motory benzynowe cieszą się większą popularnością i stanowią 50% rynku. Pozostały odsetek stanowią samochody o napędzie alternatywnym (wzrost popularności tych napędów wyniósł 46% w stosunku do roku 2016).

Honda CR-V 1.6 iDTEC und KIA Sportage 1.6 CRDi

Statystyki wskazują, że najczęstszym wyborem kierowców w Europie jest samochód typu SUV, napędzany silnikiem benzynowym. Nieznacznym wyjątkiem od tej reguły jest Wielka Brytania. Anglicy również pokochali SUV-y, a konkretnie model Volvo XC 40 D4, który napędzany jest silnikiem diesla. W Polsce segment crossoverów też ma się świetnie i rozwija się coraz bardziej. Polacy wolą jednak samochód z niższej półki, co raczej nie jest dużym zaskoczeniem. Wybranką Polaków w ostatnim roku okazała się tańsza Dacia Duster.

Tagi: diesel, SUV, Dacia Duster, Volvo XC40

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News