Rajdy towarzyszą mi od zawsze

Rajdy towarzyszą mi od zawsze

Podaj dalej

Maciej Kot zapowiedział start w 9. Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Dodatkowo polski skoczek narciarski tydzień wcześniej poprowadzi zerówkę w memoriale dla amatorów. Postanowiliśmy zapytać skąd wzięła się jego rajdowa pasja.

fot. Archiwum Macieja Kota
fot. Archiwum Macieja Kota

Zacznijmy od początku. Od dawna interesujesz się sportami motorowymi?

Rajdy towarzyszyły mi od zawsze, z dzieciństwa pamiętam wyjazdy na Rajd Wisły, czy Rajd Kormoran. Praktycznie zawsze raz lub dwa razy do roku zdarzało mi się jechać na jakąś imprezę w roli kibica. Następnie pojawił się karting, dzięki któremu kontakt ze sportami motorowymi miałem niemal cały czas. Po zrobieniu prawa jazdy pojawiła się naturalnie chęć sprawdzenia się w rajdach. Niestety nie miałem czasu na starty, ale teraz kiedy pojawiła się okazja od razu z niej skorzystałem. Nadchodzący występ będzie moim debiutem w roli zawodnika. Na początek pojadę w Małym Memoriale jako zerówka, a tydzień później jeśli wszystko pójdzie dobrze wystartuję już jako pełnoprawny kierowca.

Czy twoi trenerzy nie mieli pretensji, gdy usłyszeli o rajdach? Nie dostałeś żadnego zakazu?

Nasz sztab zawsze podkreśla, żeby robić wszystko z głową, ponadto mają do mnie zaufanie. Potrzebujemy odskoczni od skoków, musimy czasami zająć się czymś innym, w przeciwnym razie bardzo szybko byśmy się wypalili. Po zakończeniu sezonu warto realizować swoje inne pasje po to, by wrócić do treningów z pełną werwą. Ja wybrałem rajdy.

Planujesz kolejne starty?

Na tę chwilę nie mam żadnych konkretnych planów. Jeśli dany rajd będzie kolidował z treningami czy startami na skoczni, to oczywiście nie będzie mowy o występie. Jednak, gdy pojawi się wolny czas to z pewnością będę rozważał kolejny start. Z pewnością będę obecny w roli kibica podczas wyścigów górskich w Limanowej i ponownie podczas Rajdu Polski. Nie ukrywam, że jeśli pojawi się wolny czas to na pewno pojeżdżę znowu rajdówką.

fot. AF
fot. AF

Skąd decyzja o wyborze samochodu? Mitsubishi Lancer to dość mocny samochód…

Nie miałem innej opcji – bardzo ciężko jest wypożyczyć rajdówkę, nie mówiąc o jej kupnie i utrzymaniu. Mój znajomy zaoferował mi swojego Lancera, a poza tym znam ten samochód ponieważ trochę nim jeździłem.

Korzystałeś z porad innych kierowców, czy przygotowujesz się we własnym zakresie?

Przede mną ostatnie zawody w skokach, więc na razie skupiam się na nich. Mam nadzieję, że po mistrzostwach znajdę czas na trening w rajdówce. Mam kontakt z Mateuszem Lisowskim i Wojtkiem Chuchałą, obaj oferują mi swoją pomoc, z której pewnie skorzystam.

Rozmawiałeś z Adamem Małyszem o twojej pasji?

Wielokrotnie, jednak ja nie interesuję się aż tak bardzo off-roadem. Adam jest oczywiście fanem wszystkich sportów motorowych, więc ten temat często się pojawia. Z pewnością śledzi nasze poczynania, ale głównie te na skoczni.

Czy wśród kadry skoczków są inni pasjonaci rajdów?

Skoczkowie ogólnie znają się na samochodach i lubią sporty motorowe. Często mają bardzo dobre samochody, które dają frajdę i przyjemność z jazdy. Takie auta wśród nas są dość popularne, jednak nikt nie poszedł jeszcze w kierunku zrobienia licencji i wystartowania w rajdzie.

fot. Archiwum Macieja Kota
fot. Archiwum Macieja Kota

Skakałeś już kiedyś samochodem, czy pewnie w powietrzu czujesz się tylko na nartach?

Jeszcze mi się nie zdarzyło, ale jeśli będzie auto i właściwe miejsce, to na pewno spróbuję. 🙂

Masz jakiś idoli rajdowych, kierowców na których się wzorujesz?

Największymi idolami są oczywiście Colin McRae i Ayrton Senna. To legendy tego sportu. Ponadto kibicuję oczywiście Robertowi Kubicy, jego starty śledzę na bieżąco i zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem. Oczywiście pamiętam o Januszu Kulig i Marianie Bublewiczu, który byli wspaniałymi kierowcami . Jest wielu rajdowców godnych naśladowania. 

Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza odbędzie się w weekend 28-29 marca. Szczegóły znajdziecie na stronie http://www.automobilklubkrakow.pl

Opracował: Igor Szmidt

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News