Rajd Wielkiej Brytanii: Ogier nie odpuszcza, tylko 0,2 s. do Latvali

Rajd Wielkiej Brytanii: Ogier nie odpuszcza, tylko 0,2 s. do Latvali

4 interakcje
Rajd Wielkiej Brytanii: Ogier nie odpuszcza, tylko 0,2 s. do Latvali

Podaj dalej

Po OS21 – Great Orme Llandudno 1 przewaga Jari-Matti Latvali nad Sebastienem Ogier stopniała do zaledwie 0,2 s. Francuz nie zamierza odpuszczać, wie, że wygrana w Rajdzie Wielkiej Brytanii bardzo przybliży go do walki o tytuł z Thierry Neuvillem.

To był wyjątkowy odcinek w wykonaniu duetu Ford M-Sport WRT – Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Ale także wyjątkowy pod kątem asfaltowej nawierzchni. A na niej Francuzi czują się jak ryby w wodzie, co udowodnili notując najszybszy czas przejazdu – nieco ponad 8-kilometrową próbę w całości „po twardym” pokonali w 4:22,0, o 3,4 s. do swoich najgroźniejszych rywali w walce o zwycięstwo w 74. Dayinsure Wales Rally GB.

Sebastien Ogier: To wszystko co możemy zrobić. Toyota rano była bardzo mocna a dla nas poranek też nie był najłatwiejszy. Będziemy cisnąć do końca.

Zamykający podium w generalce Esapekka Lappi i Janne Ferm (piąty czas na OS21, +6,5  s.) tracą do kolegów z Toyota Gazoo Racing – Jari-Matti Latvali i Miko Antilli +17,2 s.

Jari-Matti Latvala: Nie ukrywam, że planem na dziś był atak od samego początku i próba wygrania rajdu. Ale przede wszystkim musimy dobrze się bronić i dojechać do mety. Wtedy nasza walka będzie miała sens, zwłaszcza w kontekście punktów dla zespołu. Seb nie odpuszcza, ale to nam się podoba.

Trzeci czas na Great Orme Llandudno 1 uzyskali Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul w Hyundaiu i20 WRC (+4,6 s.), których w generalce przepuścił kolega zespołowy z Hyundai Motorsport, Hayden Paddon. To zagrywka taktyczna aby belgijski duet mógł zarobić więcej punktów na koniec imprezy w kontekście obrony prowadzenia w mistrzostwach WRC.

Dalej na OS21 meldowali się kolejno: Elfyn Evans (+5,1 s.), Esapekka Lappi, Mads Ostberg (obaj ze stratą +6,5 s.), Andreas Mikkelsen (+7,4 s.), Craig Breen (+8,5 s.), Hayden Paddon (+9,6 s.).

Ostberg i Mikkelsen aktualnie mają identyczną stratę do liderów (+58,9 s.) w klasyfikacji generalnej i okupują miejsca 5. i 6. Przed nimi ze stratą +44,8 s. jedzie Irlandczyk Craig Breen w Citroenie C3 WRC.

Dziesiątkę zamknął jeden z największych pechowców tego rajdu (wczoraj awaria radiatora) – Ott Tanak (+16,1 s.) Korzystający z systemu SupeRally Estończyk w Toyocie Yaris WRC w klasyfikacji generalnej jest dopiero na 18. miejscu ze stratą blisko 20 minut i 30 sekund. Za nim plasuje się Elfyn Evans w Fieście WRC.

WRC2 należy do Rovanpery

Młodzian Kalle Rovanpera dominuje w niższej klasie Rajdowych Mistrzostw Świata. W bliźniaczej, fabrycznej Skodzie Fabia R5 uzyskał już +1:24,8 przewagi nad Pontusem Tidemandem i trzecim Gusem Greensmithem (+2:07,9) w Fordzie Fiesta R5. Na szóste miejsce w klasyfikacji generalnej awansowali Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur. Jedyny polski duet w tym rajdzie na trzech dotychczasowych odcinkach dzisiejszego etapu jechali rozważnie i bez większych fajerwerków.

Łukasz Pieniążek: Nasze tempo nas nie satysfakcjonuje, ale w ogólnym rozrachunku najważniejsze dla nas jest ukończyć rajd, zebrać kolejne cenne doświadczenie w tak nieprzewidywalnym rajdzie i punkty.

Wyniki na i po OS21 – Great Orme Llandudno 1 – 8.03 km

fot. główna – Sophie@Raillon

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News