Rajd Turcji: W WRC 2 akcja jak u Hitchcocka

Rajd Turcji: W WRC 2 akcja jak u Hitchcocka

27 interakcji
Rajd Turcji: W WRC 2 akcja jak u Hitchcocka

Podaj dalej

Druga pętla w WRC 2 była prawdziwym trzęsieniem ziemi dla fabrycznych załóg Skoda Motorsport. Ostatecznie obyło się bez ofiar – Jan Kopecky i Pavel Dresler nadal przewodzą w klasyfikacji generalnej. Upadki i wzloty były także w ekipie LOTOS Rally Team – Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak.

Pierwszy z popołudniowych piątkowej pętli Çetibeli 2 o długości 38,10 km wywrócił na moment do góry nogami klasyfikację generalną WRC 2. Na tej samej próbie zarówno Jan Kopecky jak i ścigający się z nim na żyletki Pontus Tidemand (obaj w farbycznych Skodach Fabia R5), przebili opony i zmuszeni byli zatrzymać się na odcinku.

Szwed podobny defekt miał jeszcze na ostatnim odcinku i spadł w generalce na 7. pozycję. Tym samym na prowadzenie wyszedł duet Chris Ingram/Ross Whittock.

Rajd Turcji: Poranna siłownia Kajetanowicza

Swoje problemy na piątym oesie mieli także Kajetanowicz i Szczepaniak. Polacy zmagali się z brakiem wspomagania układu kierowniczego, jednak ponowny reset systemu na dojazdówce okazał się na tyle skuteczny, że na kolejnych dwóch odcinkach kończących dzisiejszy etap, byli wolniejsi jedynie od dwójki Kopecky/Dresler. Z podrażnioną dumą Czesi przejechali odcinki Ula 2 i Çiçekli 2 w bardzo szybkim tempie i na koniec dnia zameldowali się z przewagą 16,3 s. nad Ingramem i Whittockiem. Trzecie miejsce na podium obecnie okupuje duet Tempestini/Itu, jednak o zbliżenie się do czołowej dwójki będzie niezwykle trudno. Ich strata wynosi już +2:37,9.

Po naprawieniu Fiesty R5 Kajetanowicz i Szczepaniak idąc, a w zasadzie jadąc śladem Kopecky’ego również wzięli się do odrabiania strat. Efekt to drugie czasy, ze stratą odpowiednio 5,5 i 5,3 s. do rozpędzonego Czecha. Do walki o podium Polakom brakuje obecnie 50,6 s. jednak rywalizacja tak naprawdę dopiero się rozpoczęła. Z tyłu mają komfortową przewagę, ponad półtorej minuty nad parą z Chile – Pedro Heller/Pablo Olmos.

Najszybszymi jednak wśród załóg startujących samochodami R5 są rajdowi weterani Henning Solberg z równie dobrze kojarzoną ze startów w WRC (głównie Manfredem Stohlem), Ilką Minor-Petrasko. Norwesko-austriacki mikst zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji generalnej z przewagą 3:33,6 nad „fabrycznym” Kopecky’m.

Wyniki WRC 2 po piątkowym etapie:

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News