Rajd Katalonii: Wywrócone podium po przygodzie Ogiera

Rajd Katalonii: Wywrócone podium po przygodzie Ogiera

34 interakcje
Rajd Katalonii: Wywrócone podium po przygodzie Ogiera

Podaj dalej

Strata Sebastiena Ogiera (+20,6 s.) do zwycięzcy drugiego oesu piątkowego etapu Rajdu Hiszpanii, Jari-Matti Latvali sprawił, że w generalce iberyjskiego klasyka WRC doszło do sporych roszad na podium. Teraz dwie pierwsze pozycje należą do kierowców Toyoty, a rolę pościgowego w ekipie Forda musi przejąć obecnie trzeci i najszybszy w Fieście WRC – Elfyn Evans.

Blisko 27-kilometrowy, szutrowy odcinek Pessels 1 nie okazał się łaskawy dla dotychczasowego liderów Rajdu Hiszpanii, Sebastiena Ogier i Juliena Ingrassi. Po popełnionym błędzie w środkowej partii odcinka francuski duet, walczący o tytuł mistrzowski z dwójką z Toyoty – Tanakiem/Jaerveoja a przede wszystkim parą z Hyundai WRT – Neuville/Gilsoul, skomplikował sobie nieco zadanie. Nadzieją dla nich kolejne w pełni asfaltowe odcinki, które jadą w sobotę oraz niedzielę.

Sebastien Ogier, Ford M-Sport WRT: To nie był duży moment. Wiedziałem, że na zewnątrz jest pole. Moje notatki były za bardzo optymistyczne. Chciałem pokonać oes jak najszybciej, ale trochę zlekceważyłem słabą przyczepność.

Toyota walczy o tytuł

Nie można nie docenić tempa wszystkich załóg Toyoty. Pessels 1 to dzisiaj drugi dublet dla japońskiego zespołu. Tym razem pierwszy okazał się Latvala, wyprzedzając Tanaka o +1,9 s.

Rally Spain 2018 – Highlights of DAY 1

Our drivers wowed the crowds in Barcelona tonight as the penultimate round of the season got underway with a stage on the streets of the city, with Ott Tänak setting the third-fastest time. #TOYOTA #YarisWRC #RallyRACC #RallySpain #WRC #Rallying#ToyotaGazooRacing

Julkaissut TOYOTA GAZOO Racing WRC Torstai 25. lokakuu 2018

W ogólnej klasyfikacji Fin 6,1 s. za Estończykiem. W pogoni za teamem Tommi Makinena jest z kolei Ford Fiesta WRC, prowadzony przez Elfyna Evansa. Brytyjczyk na tym oesie był trzeci (+5,0) i takie samo miejsce, ale ze stratą +7,9 s. do lidera Tanaka w generalce.

Czwarty czas Dani’ego Sordo (+7,3) daje na razie zespołowi Hyundai’a nadzieję na większą zdobycz punktową w walce o tytuł mistrzów świata wśród producentów. Hiszpan w i20 WRC traci +11,9 s. Lider zespołu z Alzenau i lider klasyfikacji generalnej sezonu WRC Thierry Neuville był dopiero ósmy (+18,5) i mocno narzekał na śliską nawierzchnię otwierając stawkę. W generalce spadł na 7. pozycję (+20,6 s.). Prze sobą ma jedynie zespołowego kompana Andreasa Mikkelsena na 0,1 s.

Thierry Neuville, Hyundai WRT: Miałem sporo problemów, odkurzaliśmy trasę. Starałem się wykorzystywać każdy centymetr drogi i nic. To frustrująca sytuacja.

Na OS3 mniej niż 10 s. stracili tylko panowie reprezentujący barwy Citroena – Sebastien Loeb (+8,7) i Craig Breen (+9,6). Piąty czas 9-krotnego czempiona WRC pozwolił mu wskoczyć na 9. miejsce w generalce Rajdu Hiszpanii. Loeb/Elena jeśli utrzymają odpowiednie tempo na szutrach, na sobotnie i niedzielne asfalty mogą wypracować sobie dobrą pozycję do ataku na podium. Na razie tracą do „jedynki” +25,6 s. Dziesiątkę uzupełnia Esapekka Lappi (+37,3).

Sebastien Loeb, Citroen Racing WRT: Było lepiej niż na pierwszym odcinku. Nie byłem pewny, czy pojawią się jakieś mokre partie i mam twarde opony. Było o wiele lepiej, ale wciąż jest trochę nerwowo.

Wyniki na i po OS3 – Pessels 1 – 26,59 km

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News