Rajd Niemiec: Panzerplatte pogrążyło szanse Ogiera na obronę tytułu?

Rajd Niemiec: Panzerplatte pogrążyło szanse Ogiera na obronę tytułu?

24 interakcje

Podaj dalej

Jeśli Sebastien Ogier jest przesądny, to na pewno zapamięta przejazd odcinka Panzerplatte II na bardzo długo. Kapeć i strata blisko dwóch minut może zadecydować o tym, że Francuz będzie musiał w kolejnych rundach WRC pojechać wszystko w obronie mistrzowskiego tytułu. Najszybszy ponowie Dani Sordo.

Hiszpan zapisał na swoje konto kolejne zwycięstwo oesowe. Po raz kolejny okazał się najszybszy na blisko 40-kilometrowym poligonie wokół Baumholder. Drugi na mecie zameldował się lider Rajdu Niemiec, Ott Tanak, wolniejszy zaledwie o 0,2 s. Trzeci czas dowiózł Thierry Neuville (+5,4 s.). Aktualny lider klasyfikacji WRC 2018 po porannych problemach z dyferencjałem w swoim i20 WRC, może odrobinę odpuścić pedał gazu, ponieważ duży pech spotkał jego głównego rywala w walce o tytuł, Sebastiena Ogiera.

fot. sophie(g)raillon

Francuz zatrzymał się na betonowych płytach Panzerplatte z powodu przebitej opony, stracił aż 1.43.0 i w generalce rajdu spadł na 9. pozycję.

Sebastien Ogier: Przebiliśmy oponę, nawet nie wiem jak to się stało. Jechaliśmy swoją linią, teraz to trochę loteria z kamieniami naniesionymi na trasę.

Spokojny o swoją pozycję może być zatem Ott Tanak, który jeśli nie zaliczy błędu, spokojnie będzie mógł odciąć kupony za kolejną wygraną rundę WRC pod rząd. Estończyk, który absolutnie dominował w Finlandii, pod Trewirem ma w łącznej klasyfikacji już +42,8 s. przewagi nad przebudzonym Danim Sordo. Hiszpan powiększył przewagę nad Jari-Mattim Latvalą do 5,1 s. i ma chrapkę na dłuższe okupowanie tego miejsca.

Problemy Ogiera spowodowały, że niemal cała pierwsza dziesiątka WRC przesunęła się o jedną pozycję w górę. I tak za czwartym Neuvillem plasują się kolejno: Esapekka Lappi, który bezpośrednio do Belga traci +12,3 s., Craig Breen (+7,4 s.). Obaj jednak mają już ponad minutę straty do Tanaka. Daleko z tyłu awizują się Andreas Mikkelsen (+1:44.3), Teemu Suninen (+1:55.3), który z pewnością jeśli będzie taka potrzeba, przepuści dziewiątego aktualnie lidera zespołu M-Sport WRT – różnica między nimi to tylko 1,1 s. Swoim tempem, na 10. miejscu podąża z kolei Mads Ostberg, który traci do Francuza równe +15,0 s.

Klasyfikacja na i po OS13 Panzerplatte:

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News