Rajd Finlandii: Przebudzenie Lappiego, dramat młodego Rovanpery

Rajd Finlandii: Przebudzenie Lappiego, dramat młodego Rovanpery

32 interakcje
Rajd Finlandii: Przebudzenie Lappiego, dramat młodego Rovanpery

Podaj dalej

Esapekka Lappi notuje kolejne zwycięstwo oesowe w popołudniowej pętli. Wszyscy kierowcy narzekają na szybką degradację opon, ze względu na pogarszający się stan odcinków. Nie brak wrażeń w WRC 2.

Kolejny bis w wykonaniu Toyoty. Blisko 24-kilometrowy oes Päijälä 2 ponownie zdominowali kierowcy startujący pod wodzą Tommi Makinena. Do południa rządził Ott Tanak, teraz do roboty wziął się Esapekka Lappi, który okazał się ponownie najszybszy z czasem 11:31.1. Jego średnia prędkość na SS18 była o 1 km/h wyższa od zespołowego kolegi i krajana, Jari-Matti Latvali. Na takim dystansie szybsze tempo dało 5,7 s. przewagi młodszemu z Finów. Obaj przyznali, że mocno naciskali na pedał gazu i byli zgodni co do żywotności opon.

Esapekka Lappi: Nasze opony są na wykończeniu. Cisnąłem bardzo mocno, sam jestem ciekaw jaką ostatecznie pozycję zajmiemy na koniec tego etapu.

Stawka jest dosyć spora. Atak Lappiego na ostatnich trzech odcinkach opłacił się awansem na czwarte miejsce w generalce. Kierowcy Toyoty pomogła słabsza postawa Haydena Paddona, który na odcinku był dopiero na dziewiątym miejscu i najbardziej narzekał na kondyncję ogumienia. To sprawiło, że Nowozelandczyk obecnie spadł na piąte miejsce i traci 7,3 s. do Lappiego.

Hayden Paddon: Nasze opony są naprawdę w złym stanie. Po poprzednim odcinku postanowiliśmy zwolnić. Lappi atakuje, zobaczymy jak będzie na ostatnim oesie tego etapu.

Jeśli chodzi o górę stawki plus 2 s. na Päijälä 2 dołożył do przewagi nad Madsem Ostbergiem, lider Rajdu Finlandii, Ott Tanak (tym razem trzeci na odcinku). Estończyk powiększył tym samym przewagę nad Norwegiem z Citroena do 34,4 s. Drugi na mecie Latvala ciągle trzeci – można przypuszczać, że nie będzie zbyt ryzykował, chcąc zapewnić Toyocie bardzo zadowalający wynik na koniec imprezy.

Ott Tanak kontroluje sytuację. Przyznał, że celem na dziś jest bezpieczna jazda i dobry poranek jutro. Wydaje się mocno skoncentrowany na jeździe.

Ott Tanak: Na tym oesie byłem bardzo ostrożny, to także część strategii na jutro. Najważniejsze jest być precyzyjnym.

Mocno nie naciska także Sebastien Ogier. Kierowca Forda Fiesty WRC na SS18 był siódmy i taką samą pozycję zajmuje w klasyfikacji generalnej. Tegoroczna edycja Rajdu Finlandii musi być frustrująca dla aktualnego mistrza WRC. W ekipie M-Sport był tutaj najwolniejszy. W podsumowaniu tabeli ustępując Teemu Suninenowi o 25 s. i mając zaledwie 5 s. przewagi nad Elfynem Evansem.

Sebastien Ogier: Nie cisnę, staram się dojechać do końca dnia.

Bezbarwne przejazdy notują ponownie Craig Breen i Thierry Neuvile, którzy kompletują pierwszą dziesiątkę.

Pech Rovanpery w WRC2

Przed tym odcinkiem utalentowany Kalle Rovanpera przewodził stawce WRC 2. Niestety uszkodził lewe przednie zawieszenie w swojej Skodzie Fabii R5 i po przekroczeniu mety zrezygnował z dalszej jazdy. Na tej samej próbie z rajdem pożegnał się Ole Christian Veiby. Prawdopodobnym liderem w tej klasie zostanie Eerik Pietarinen także startujący na Skodzie. Kolejne pozycje na razie należą do Jari Huttunena w Hyundaiu i20 R5 oraz Gusa Greensmitha w Frodzie Fiesta R5.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News