Radiowóz zniknął z popularnej gry. A przecież świat wirtualny nigdy nie chciał być mieszany z rzeczywistym

Radiowóz zniknął z popularnej gry. A przecież świat wirtualny nigdy nie chciał być mieszany z rzeczywistym

Podaj dalej

Fortnite to popularna bezpłatna gra, w którą gra wiele milionów osób na świecie. W ostatnich dniach znów zrobiło się o niej bardzo głośno, a wszystko przez… radiowóz. A tak naprawdę przez jego brak, co nagle zaskoczyło bardzo wielu graczy i wywołało ogromną dyskusję.

Jak się okazało zniknięcie pojazdu ma związek z Black Lives Matter. Epic Games postanowił usunąć radiowozy i przyznał, że to nie forma deklaracji politycznej, lecz wyraz wsparcia dla części graczy. Nie został on jednak zbyt ciepło przyjęty.

Gdzie radiowóz?! Motoryzacyjny skandal w wirtualnym świecie

Twórcy gier od zawsze podkreślają, że mieszkanie świata rzeczywistego z realnym to coś absurdalnego. Swego czasu dość modne było ich atakowanie za brutalność w wielu grach. Wówczas ci bronili się tego typu – i podobnymi – sloganami.

W ostatnim czasie jednak gdzieś zatarły się oba te światy, co bardzo nie podoba się graczom. Fala złości wygląda na to, że przelała się, teraz gdy z Fortnite zniknął radiowóz. W grze był on od początku, a gracze często z niego korzystali. Nie brakuje z ich strony teraz wielu uszczypliwości.

policja gra

Policyjne radiowozy zostały zastąpione neutralnymi pojazdami. Tutaj warto wspomnieć, że Ruch Black Lives Matter protestuje przeciwko brutalności amerykańskiej policji. Zarzuca im się gorsze traktowanie osób czarnoskórych, których podczas interwencji ginie więcej, niż białych. Z tego powodu policyjne radiowozy stały się często obiektem celów.

Obawiano się, że policyjne auta w grze mogły „prowokować” negatywne zachowania graczy. Z tego powodu zdecydowano się na tak odważny, ale i kontrowerrsyjny krok.

Nie tylko Fortnite, ale i inne gry

Rockstar Game, czyli producent popularnej gry Grand Theft Auto i Red Dead Redemption nie tak dawno wyłączyli graczom na dwie godziny serwery. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problemy Afroamerykanów. Z kolei w Call of Duty: Modern Warfare pokazał się specjalny komunikat informujący o Black Lives Matter. Tutaj też gracze mogą w bardzo łatwy sposób otrzymać bana za to co mówią do słuchawki.

Bez wątpienia decyzja o ”wymazaniu” radiowozów nie była prosta i łatwo dla Epic Game. W końcu policja to organ, który odpowiada za utrzymywanie porządku i bezpieczeństwo. Marginalizowanie służb w taki sposób, na pewno nie wpływa korzystnie na ich wizerunek.

Cyberpunk 2077 – w grze będzie pojazd inspirowany filmem Mad Max

 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News