Punkty karne 2017

Punkty karne 2017

jak sprawdzić punkty karne

Podaj dalej

W nowym roku obudzimy się nie tylko z kacem, ale i z nowymi przepisami regulującymi zasady przyznawania i redukowania punktów karnych. Co się zmieniło?

Od 1 stycznia 2017 roku nie będzie można odbyć kursu redukującego 6 punktów karnych. W zamian za to będą kursy kasujące wszystkie punkty. Gdzie jest haczyk?

Punkty karne 2017
„Tylko bez punktów Panie policjancie”

Niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie liczbą 10 punktów karnych. To informacja dobra. Skończy się długotrwała jazda nieoznakowanym pojazdem za kierowcą, któremu będzie można zsumować wykroczenia i pozbawić go tym samym prawa jazdy. Gdy jednak ten się postara i uzbiera ponadlimitowe 24 punkty, wciąż nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje kierowcę na odpłatny i obowiązkowy kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Koszt kursu wyniesie około 500 zł (w zależności od WORD).

W przypadku młodych kierowców, podczas dwuletniego okresu próbnego trafią na kurs za popełnienie co najmniej dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Kurs będzie miał formę zbliżoną do dotychczasowych kursów redukujących punkty. Będą to wykłady i zajęcia warsztatowe, a po kursie z kierowcą porozmawia psycholog w kwestii zachowania na drodze. Przedstawione zostaną na nim skutki wypadków drogowych oraz czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Osoba musi odbyć kurs w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji administracyjnej o skierowaniu. Wystawione zaświadczenie po jego odbyciu należy przedstawić staroście w terminie 6 tygodni. W przeciwnym wypadku prawo jazdy zostanie zatrzymane.

Haczyk?

Kurs reedukacyjny zerujący konto z punktami będzie można odbyć raz na 5 lat. W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów karnych, starosta z urzędu cofnie uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka osoba będzie musiała od nowa starać się o uprawnienia.

EDIT 28.12.2016: Dzięki czujności czytelników WRC.net.pl wiemy, że zmiany jednak nie wejdą w życie z dniem 1.01.2017, a czas ich wprowadzenia jest wciąż nieznany. Wszystko rozbija się o system CEPIK 2.0, który to będzie włączony w skład systemu naliczania punktów karnych, a który wciąż nie jest gotowy.
Za wprowadzenie w błąd przepraszamy i dziękujemy za adnotacje do korekty.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News