Przewodnik Rajdowy: Rajd Estonii

Przewodnik Rajdowy: Rajd Estonii

Podaj dalej

Rajd Estonii rozpoczyna drugą połowę tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy. Kajetan Kajetanowicz ponownie stanie do walki z Craigiem Breenem, a po nieobecności w Rajdzie Ypres, Polak z pewnością odczuwa spory głód rywalizacji. Na starcie 6. rundy RME niestety zabraknie Łukasza Pieniążka z powodu braku nowego silnika.

fot. Edgars Leonovs
fot. Edgars Leonovs

1.  Najważniejsze pojedynki:

– Breen vs Kajetanowicz – Polak traci do lidera klasyfikacji generalnej 21 punktów i jeśli chce na poważnie myśleć o walce o końcowy sukces, musi atakować Irlandczyka na każdym zakręcie estońskiego rajdu. W poprzednich rundach byliśmy świadkami walki o każde ułamki sekundy i wkraczając w drugą połowę sezonu z pewnością również ich nie zabraknie.

– Consani vs Łukjaniuk – ta dwójka prezentuje w tym sezonie bardzo wyrównany poziom, choć Francuz dysponuje lepszym samochodem. Dla Łukjaniuka, który w ubiegłym roku zajął w tym rajdzie drugie miejsce będzie to świetny sprawdzian przed startem w rundzie WRC – Rajdzie Finlandii.

– Parn vs Korge – estoński pojedynek doświadczonych zawodników, którzy w sezonie 2014 pokazali się ze świetnej strony na swoich domowych szutrach. Sander Parn rok temu zwyciężył w tym rajdzie w ośce, z kolei Timmu Korge stanął na najniższym stopniu podium za kierownicą Fiesty R5. Tym razem panowie staną do walki w tej samej kategorii, jednak Parn może pochwalić się dużo większym doświadczeniem, gdyż wystartował w każdej dotychczas rozegranej rundzie Rajdu Estonii.

– Kasperczyk vs Kołtun – pojedynek dwóch polskich kierowców startujących za kierownicą Forda Fiesty R5. Dla Kołtuna będzie to trzeci start w Rajdzie Estonii i z pewnością będzie chciał poprawić wynik z ubiegłego roku, kiedy nie udało mu się dojechać do mety. Dla Tomka Kasperczyka nie był to do tej pory najbardziej pomyślny sezon, więc jego motywacja do ukończenia tego rajdu na jak najlepszej pozycji z pewnością będzie równie wysoka.

2. Na kogo zwrócić uwagę?

– Karl Kruuda – Estończyk wie jak smakuje podium na Rajdzie Estonii, na którym znalazł się w 2013 roku, dojeżdżając do mety na 2. miejscu w generalce. Po ubiegłym sezonie Kruuda przesiadł się z Forda Fiesty do Citroena DS3 R5 z mieszanym szczęściem.

– Dominik Butvilas – reprezentant zespołu Subaru Poland Rally Team zajmuje aktualnie trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ERC2, jednak podczas Rajdu Estonii na jego prawym fotelu zasiądzie Przemysław Mazur, zastępujący kontuzjowanego Kamila Hellera.

– Emil Bergkvist – zawodnik startujący za kierownicą Opla Adama R2 w tym roku zachwyca i dość pewnie prowadzi w klasyfikacji juniorów. Tuż za jego plecami będzie z pewnością jechał Chris Ingram.

3. Na co zwrócić uwagę?

– W rozegranych dotychczas pięciu edycjach Rajdu Estonii aż trzykrotnie zwyciężali kierowcy jadący przed własną publicznością. Tanakowi i spółce przeszkodził dwukrotnie Mads Ostberg, jednak nawet wtedy na podium nie zabrakło Estończyków.

– Zwycięzca Rajdu Estonii, zgodnie z tradycją, otrzyma puchar w postaci specjalnego kasku Stilo, zaprojektowanego przez zespół Tribilia Racing Artworks. W poprzednich latach to trofeum powędrowało do Markko Martina (2010), Madsa Ostberga (2011 i 2012), Georga Grossa (2013) oraz Otta Tanaka (2014).

– Rajd Estonii jest szóstą rundą tegorocznych Mistrzostw Europy, co jednocześnie czyni go pierwszym w drugiej połowie sezonu. Będzie to także druga runda w tym roku punktowana w klasyfikacji ERC Gravel Masters, w której tytułu broni Kajetan Kajetanowicz.

4. Harmonogram rajdu

Rally_Estonia

5. Gdzie śledzić?

logo-wrc-280

536658_252521134874483_1134274935_n

oraz na antenie Eurosport:

eurosport

 

6. Pełna lista zgłoszeń jest dostępna tutaj.

7. Aktualna klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy:

 standinds

8. Aktualna klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy Juniorów:

 juniors

9. Podsumowanie ubiegłorocznych zmagań:

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News