Prawo jazdy chce posiadać coraz mniej osób. Odnotowano duży spadek

Prawo jazdy chce posiadać coraz mniej osób. Odnotowano duży spadek

word rybnik

Podaj dalej

W tym roku prawo jazdy otrzyma około 360–370 tysięcy Polaków. Liczba ta może zaskakiwać, gdyż w ostatnich latach znacznie więcej osób sięgało po dokument uprawniający do jazdy. W całym ubiegłym roku prawo do kierowania pojazdami uzyskało w sumie 418 tys. osób. Rok wcześniej było to 414 tys., a w 2016 aż 453 tys.

Według statystyk CEPiK historyczny w tym roku był czerwiec. Wówczas wydano ”tylko” 25255 praw jazdy. Nigdy wcześniej wskaźnik nie był tak niski. W całym 2019 roku średnio co miesiąc wydawanych jest około 30 tys. dokumentów.

Co może być tego powodem?

Za jeden z głównych powodów takiego stanu rzeczy wskazuje się to, że utrzymanie samochodu w Polsce staje się coraz droższe. Kupienie ”pewnego” samochodu, do którego nie trzeba będzie dokładać to rząd kilkudziesięciu tysięcy. Do tego dochodzą koszty stałe jak OC (opcjonalnie AC) oraz tankowanie.

Inna z istotnych rzeczy staje się to, że coraz większa liczba osób w dużych miastach decyduje się na transport publiczny. Wszystko ze względu na oszczędności, a także fakt, iż czas dojazdu dla wielu osób wygląda bardzo podobnie. Wszystko za sprawną coraz to dłuższych korków w godzinach dojazdu i wyjazdu z pracy.

Na dodatek dochodzi kwestia parkowania. W centrach miast coraz trudniej jest znaleźć wole miejsce do zaparkowania, a często znalezienie takiego miejsca zajmuje więcej czasu niż sam dojazd. Coraz więcej miast stara się również ograniczać ruch w strategicznych punktach.

Prawo jazdy będzie droższe

W związku z faktem, że liczba kursantów maleje, a ceny wszystkich produktów rosną w górę, droższy będzie również sam kurs. Szkoły jazdy bez wątpienia odczują ten rok pod względem mniejszych wpływów. Rzecz jasna sytuacja odbije się również na WORD-ach, które również odczują to finansowo.

Czym mogą się ratować przedsiębiorcy? Na pewno jedną z dróg ratunku dla nich są kursy doszkalające dla aktualnych kierowców. W dobie zmieniających się przepisów i coraz większych problemów napotykanych na drodze będzie to na pewno trend, który zacznie się rozwijać.

15 lat temu stracił prawo jazdy. 162 razy oblał już egzamin teoretyczny

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News