Zwróć uwagę, czy twój samochód nie zanotował ostatnio skoku zużycia paliwa. To może być jeden z powodów

Zwróć uwagę, czy twój samochód nie zanotował ostatnio skoku zużycia paliwa. To może być jeden z powodów

Podaj dalej

Mało który kierowca zwraca uwagę na kwestię większego zużyciem paliwa. Często staramy się sobie to tłumaczyć na jakiś błahy sposób, bądź po prostu to bagatelizujemy. A tak nie powinno być bo raz, że tracimy przez to pieniądze, a dwa to zjawisko, które nie powinno występować. To świadczy głównie o jednej rzeczy – w samochodzie musiała się pojawić jakaś usterka. Może być ona drobna, ale może być też poważna.

Samochód bierze więcej paliwa? To niedobrze!

Do najbardziej błahych przyczyn przez które samochód zużywa więcej paliwa, zalicza się kilka rzeczy. Podstawa to ciśnienie opon, gdyż zbyt mała ilość powietrza może przyczynić się do większego poboru benzyny czy oleju napędowego. Nie inaczej jest, gdy zapieką się hamulce. Wtedy trzymane są tarcze hamulcowe, co wywołuje tarcie i zwiększa bardzo opory toczenia. Nie zawsze da się to odczuć na pierwszy rzut oka, a najbardziej odczuwają to koła.

Kierowcy bardzo często ”nabierają się” na większy pobór w ciepłe dni. Tyczy się to tych osób, które nieregularnie używają klimatyzacji w swoim samochodzie. A wiadomo, że jej włączenie powoduje większe spalanie. To jednak nie żadna awaria, a po prostu rzecz powiązana ze sobą. Trzeba sobie doliczyć komfort jazdy do cennika paliwa. Może się również zdarzyć, że zatankowaliśmy złej jakości paliwo, przez co spalanie wzrosło. Tyle tylko, że takie sytuacje współcześnie są praktycznie niemożliwe.

Późniejsze awarie jednak są już możliwe i te znacznie częściej spotykają kierowców. A do jednych z poważniejszych rzeczy na pewno trzeba zaliczyć kosztowną awarię wtryskiwaczy. Również elementy układu zapłonowego są jedną z rzeczy, które trzeba sprawdzić, gdyż z czasem wymagają one po prostu wymiany. Nie można pomijać termostatu, sondy lambda czy przepływomierza, te elementy także przyczyniają się do większego zużycia paliwa.

Nie zwlekaj z kontrolą

Jeżeli czujemy, że nasz samochód bierze więcej paliwa albo po prostu to widzimy, trzeba szybko reagować. Pieniądze które wydamy na paliwo, lepiej przeznaczyć od razu na naprawdę i zacząć oszczędzać. Warto jednak zwrócić też uwagę na jeszcze jedną rzecz, mianowicie to gdzie ostatnio jeździliśmy i jak jeździliśmy.

Może po prostu mocniej w ostatnich dniach bądź tygodniach zbieramy się ze świateł, jeździmy dynamiczniej i mniej oszczędnie. Powodów wtredy trzeba nie szukać w samochodzie, a we własnym stylu jazdy, który szybko należy poprawić.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News