Zobacz jak umiejętnie zadbać o hamulce, aby ograniczyć tempo ich zużywania. Oszczędności same pchają się w kieszeń

Zobacz jak umiejętnie zadbać o hamulce, aby ograniczyć tempo ich zużywania. Oszczędności same pchają się w kieszeń

Podaj dalej

Hamulce to jeden z elementów w samochodzie, który jest poddawany nieustannej i bardzo ciężkiej pracy. Tak naprawdę to one gwarantują nam największe bezpieczeństwo, gdy nadchodzi potrzeba zwolnienia czy wyhamowania do zera. Dlatego tak ważna jest ich odpowiednia eksploatacja, o której niestety większość osób zapomina.

Oszczędzaj hamulce, gdy tylko możesz

hamulce naprawa wymiana

Najważniejszą rzeczą w przypadku tego elementu jest rzecz jasna jego serwisowanie. Nie można pozwalać sobie na sytuacje, w których porzucamy cały układ hamulcowy i jego elementy w niepamięć. Cena tego może być znacznie wyższa, niż tylko finansowa. Jest to podstawowa rzecz od której zaczynamy, a o której każdy kierowca powinien pamiętać.

Jeżeli chodzi już o podróżowanie, tutaj jeżeli chcemy oszczędzać hamulce bardzo ważna jest kultura jazdy. Chodzi tutaj o ograniczenie wciskania pedału do minimum, a żeby tak robić, bardzo ważna jest płynna jazda. Ciągle przyśpieszenie i hamowanie nie jest niczym dobry, dlatego warto patrzeć na drogę i odpowiednio wcześnie reagować.

Warto również nauczyć się hamować silnikiem, co dla wielu kierowców jest mało naturalną rzeczą. W ten sposób możemy w prosty sposób wytracać prędkość, a hamulca używać wyłącznie w ostatnim etapie. A trzeba pamiętać, że częste używanie hamulca doprowadza do szybszego zużycia elementów.

hamulce tarcza zaciski

Cenne wskazówki

Jeżeli często hamujemy bądź w ogóle zjeżdżamy w górach ze wzniesienia ze wciśniętym pedałem, doprowadzamy do sytuacji mocnego rozgrzania tarcz. To nic dobrego dla nich i prowadzi do różnych uszkodzeń, które w konsekwencji generują dla nas duże koszty. W takich sytuacjach obowiązkiem jest m.in. ich wychłodzenie i nie wjeżdżanie w większe kałuże wody.

Hamulce warto również myć w momencie, kiedy jesteśmy na myjni. W ten sposób wypłukujemy ziemie, piasek, a nawet drobne kamienie, które mogły tam pozostać i zwiększać tarcie. Choć to wszystko wydaje sie dość proste, a dla niektórych naturalne, to jednak wiele osób o tym wszystkim nie pamięta.

klocki hamulcowe hamulce

KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News