Zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowe przepisy znacząco zmieniły podejście i zachowanie kierowców

Zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowe przepisy znacząco zmieniły podejście i zachowanie kierowców

przejscie dla pieszych kierowca

Podaj dalej

Każda nowelizacja kodeksu ruchu drogowego, a więc nowe przepisy, z założenia ma jeden główny cel, a mianowicie poprawę naszego bezpieczeństwa. Przed kilkoma miesiącami, a dokładnie 1 czerwca weszło kilka istotnych zmian, które właśnie w dużej mierze to miały na celu. Przypomnijmy – pierwszeństwo dla pieszych, zakazanie jazdy na zderzaku, a także obowiązująca przez całą dobę prędkość 50 km/h po mieście. Czy po przeszło trzech miesiącach widać tego pozytywne efekty?

Nowe przepisy na plus!

Wszystkie wspomniane zmiany miały przyczynić się do zmniejszenia ilości wypadków. Również miały chronić w dużej mierze pieszych, którzy choć przechodzi przez przejście dla pieszych, ginęli tam. A to właśnie pasy od zawsze są gwarancją naszego bezpieczeństwa. Tak nasz uczono od najmłodszych lat i tak uczą do dziś. To z tego względu piesi zyskali tam po prostu pierwszeństwo.

Dziś już wiemy, że zmiana przepisów przyniosła zamierzony skutek. Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS przeanalizowało wstępne dane o wypadkach na polskich drogach. Wzięto pod uwagę czerwiec, a więc pierwszy miesiąc od kiedy zaczęły obowiązywać nowe przepisy. I tutaj zanotowano spadek przeszło 50 procent! W tym roku zginęło 5 osób, a np. w 2018 roku 12. Z kolei rok później ofiar było aż 15. Trudno brać pod uwagę ubiegły rok, gdzie ofiar było 6, bowiem wówczas byliśmy w szczycie ograniczeń społecznych.

Ważne będą jednak kolejne miesiące, które dokładnie będą pokazywały nasze podejście do zmian. Bo o ile w czerwcu było głośno o zmianach, to jednak później nikt już o tym nie mówił. A nie ma co się oszukiwać, że zdecydowana większość kierowca mogła wrócić do starych nawyków. A to niestety niesie za sobą ogromne potencjalne niebezpieczeństwo.

Kolejne zmiany jeszcze bardziej odmienią nasze podejście

Niebawem kierowców czekają kolejne zmiany, bowiem wzrosną koszty mandatów. To także sprawi, że będziemy jeździć zdecydowanie bezpieczniej, bo na pewno znacznie wolniej. W innym przypadku możemy narazić sie na bardzo dotkliwe grzywny, które mocno uszczuplą nasz domowy budżet. A patrząc na wysokie koszty życia, nikomu się to nie uśmiecha.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News