Złóż wniosek do ZUS i odzyskaj nadpłacone pieniądze na swoje konto. Czas mija wraz z końcem 31 grudnia

Złóż wniosek do ZUS i odzyskaj nadpłacone pieniądze na swoje konto. Czas mija wraz z końcem 31 grudnia

pieniądze dodatek rodzice dziecko

Podaj dalej

ZUS czeka na wnioski płatników, aby wypłacić około 2,5 mld złotych nadpłat. To ogromna kwota nadpłat, jaka może zostać zwrócona, jeżeli ktoś nie zapomni o swoich pieniądzach. Chodzi o dokumenty rozliczeniowe za okresy od stycznia 1999 roku do grudnia 2021 roku, które można korygować wyłącznie do końca tego roku. Nie warto pozwolić sobie na to, aby środku te przepadły.

Duże nadpłaconych składek ZUS do wypłaty

pieniądze dodatek zus
fot. freepik.com – hbmedia

Choć czasu wydaje się być dużo, to jednak lepiej żeby nikt nie zwlekał, bowiem można zapomnieć. ZUS tylko do końca roku czeka na wnioski z korektą dokumentów rozliczeniowych. Jeżeli płatnik zgłosi się zaraz na początku 2024 roku bądź później, nie odzyska już nadpłaconych składek. A warto zwrócić uwagę, ile wynosi nadpłata całościowa. Dana osoba można otrzymać naprawdę bardzo duże pieniądze.

A wniosek o pieniądze można złożyć w bardzo prosty sposób – bez wychodzenia z domu. Wystarczy użyć programu Płatnik lub skorzystać z aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych. Osoba, która złożyła poprawny wniosek może liczyć na to, że maksymalnie do 30 dni pieniądze pojawią się na jej koncie.

Aby skorygować błędy, należy przekazać nowy komplet dokumentów rozliczeniowych za miesiąc, którego błąd dotyczy. W bloku I, w dwóch pierwszych kratkach pola „Identyfikator…” trzeba podać kolejny numeru za dany miesiąc (np. 02,03) – informuje ZUS.

doplata pieniadze rzad
fot. freepik

O czym warto pamiętać?

Jeżeli płatnik posiada zaległości stwierdzona nadpłata może zostać naliczona na poczet zaległości – o ile takie występują. Z kolei w sytuacji, gdy zostanie stwierdzony brak zaległości, nadpłaty zostaną zaliczone z urzędu na poczet bieżących lub przyszłych składek, więc płatnik składek może pomniejszyć bieżące lub przyszłe zobowiązanie do ZUS o kwotę nadpłaty. Oczywiście można złożyć również wniosek o wypłacenie nienależnie opłaconych składek.

pieniądze dodatek węgiel energia świadectwo paszport energetyczne
Pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News