Zimą diesel spala znacznie więcej paliwa. Łatwo jednak ograniczyć tak duże zużycie

Zimą diesel spala znacznie więcej paliwa. Łatwo jednak ograniczyć tak duże zużycie

Podaj dalej

Wielu kierowców zaobserwowało, że ich diesel lub benzyniak zimą, zwłaszcza w trakcie mrozów, spala znacznie więcej paliwa. To nie jest żadna nowość tak naprawdę, bo jest to naturalna zjawisko, które występuje co roku. I gdy latem tankujemy np. co miesiąc, teraz trzeba wybierać się na stację co trzy tygodnie.

Diesel i benzyniak potrzebują więcej mocy

tankowanie diesel paliwo

Niektórzy kierowcy którzy nie mają świadomości takiego zjawiska myślą, że ich pojazd uległ jakiejś awarii. To jednak nie żadna awaria, a naturalne prawa fizyki, które występują wszędzie – także w samochodzie. A wynika to z faktu, że dana jednostka napędowa do prawidłowej pracy potrzebuje zwiększonego zapotrzebowania na energię.

W momencie, gdy temperatura na zewnątrz robi się ujemna odczuwa to także silnik diesla oraz benzynowy. Zarówno do rozruchu, jak i pracy potrzebuje większej energii, a zatem pobiera więcej oleju napędowego bądź benzyny. I nie zawsze tylko do momentu aż osiągnie odpowiednią temperaturę pracy, choć z reguły tak.

Bo jeżdżąc także pobór paliwa jest większy niż latem. Gdy na dworze mróz, drogi śliskie lub zasypane śniegiem, zawsze jeździmy wolniej i na niższych biegach. A to przekłada się na spalanie, które jest większe. Zwłaszcza, gdy pokonujemy krótkie trasy, a nie ma się co oszukiwać, że procentowo takich jest zdecydowanie najwięcej.

samochod zima tankowanie

Zmniejsz spalanie zimą

Najgorszym żarłokiem paliwa jest odpalanie samochodu i pozostawianie go włączonym, do momentu aż się odśnieży. To nie tylko wpływa na jeden z największych pobór paliwa, ale również nie jest dobre dla samej jednostki napędowej. A każdy wie, że wówczas trzeba długo czekać, aż osiągniemy zadowalający efekt na zewnątrz i wewnątrz.

W dodatku każdy od razu włącza wiele dodatkowych urządzeń – nawiew, ogrzewanie szyby, foteli, kierownicy, do tego radio, a czasem nawet i światła. To ogromne obciążenie dla silnika, który potrzebuje znacznie większej mocy. Warto zadbać także o odpowiednią ilość powietrza w oponach.

paliwo diesel zima

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News