Zbliżają się niedobory LPG. Ceny znów pójdą w górę przez poważną awarię w zakładach produkcyjnych

Zbliżają się niedobory LPG. Ceny znów pójdą w górę przez poważną awarię w zakładach produkcyjnych

lpg paliwo stacja

Podaj dalej

Już nie złe, a bardzo złe informacje nadchodzą dla kierowców posiadających instalację gazową LPG. O ile sankcje Unii Europejskiej na Białoruś spowodowały wzrost ceny autogazu, o tyle narodził się nowy kolejny problem. Czy i tym razem doprowadzi on do kolejnych podwyżek na stacjach paliw? Wszystko niestety wskazuje na to, że jest to nieuniknione.

Duże podwyżki LPG w drodze

W zakładach Gazpromu doszło do poważnej awarii, która wywołała ogromny pożar i zniszczenia. Jak donoszą rosyjskie media jedna z linii odpowiedzialna za odmetanowienie została uszkodzona. Doprowadziło do pojawienia się ognia, który zajął konstrukcyjne budynku na powierzchni 2 tys. km kwadratowych. Doprowadzenie tego miejsca do użytku ma trwać dobre kilkanaście miesięcy!

Z tego powodu eksport gazociągiem Jamał – Europa został ograniczony. Przewiduje się, że produkcja może zmaleć nawet o połowę, co doprowadzi do niedoborów LPG na bardzo szeroką skalę. Awaria doprowadziła do sytuacji, że ceny na rynkach już skoczyły w górę, a niebawem zaczną to odczuwać kierowcy. Widmo złamania trzech złotych za litr paliwa jest już całkowicie realny.

Analitycy przewidują, że LPG będzie mniej niż wynika z zapotrzebowania, a to doprowadzi do najgorszego – wzrostu cen. Rosjanie w pierwszej kolejności planują zadbać o to, aby paliwa starczyło dla nich na rynek krajowy, a następnie będą wywiązywać się z umów z innymi krajami. Mimo wszystko i tak odbije to piętno na wszystkich kierowcach posiadająych instalcję LPG.

Ceny nieco wyhamowały

Po dość gwałtownych wzrostach ceny za litr LPG w ostatnich dniach widać, że podwyżki wyhamowały. Kierowcy obecnie płacą średnio około 2,65 zł za litr. Jak będzie wyglądała sytuacja za kilka tygodni? Wiele wskazuje na to, że znów można spodziewać się gwałtownych wzrostów cen na stacjach paliw za autogaz.

Sytuacja na świecie w ostatnich miesiącach stała się bardzo niestabilna dla tego paliwa. Polityka i wspomniana awaria w Rosji doprowadziły do tego, że średnio płacimy więcej 50-60 groszy więcej na litrze niż powinniśmy. A perspektywy nie rysują się w jasnych barwach, bowiem z tych dwóch powodów niebawem możemy płacić nawet i o złotówkę więcej. Czy cena za LPG wróci jeszcze kiedyś do ”normalności”? Oby, ale na pewno nie nastąpi to w najbliższych miesiącach.

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News