Zawór EGR, czy warto go usunąć dla większego spokoju? Kierowcy stoją przed tym dylematem

Zawór EGR, czy warto go usunąć dla większego spokoju? Kierowcy stoją przed tym dylematem

zawor egr spaliny

Podaj dalej

Zawór EGR to element, który znajduje się w samochodach od wielu lat. Jego zadaniem jest obniżyć emisję szkodliwych tlenków azotu powstających w trakcie spalania paliwa. Dla środowiska jest to rzecz nieoceniona, dla samochodu również nie jest niczym kłopotliwym, a potrafi nawet pomóc. I choć nie jest to część eksploatacyjna to w przypadku awarii, potrafi napsuć krwi.

EGR bez tajemnic

Ten mało znaczący element, ale jakże znaczący, zarządza ilością spalin, które zostają cofnięte z powrotem do układu dolotowego. Krótko mówiąc, pewna część spalin ponownie wraca do cylindra, co pozwala dostarczyć tam mniejszą dawkę tlenu. To pozwala na obniżenie spalania w silniku. W środowisku szkodliwość spalin obniżona jest nawet o ponad 70 procent.

I choć tak jak już wspominaliśmy nie jest to część eksploatacyjna, to niejako może się nią stać. Gdy dojdzie do zapchania zaworu EGR, stwarza to ogromną ilość problemów. Podobnie zresztą jak w przypadku przyblokowana się klapki – zależenie jedną lub drugą stronę.

Może to wywołać błąd „check engine” lub nawet unieruchomić pojazd. W starych samochodach z racji prostoty elementu można było go zdemontować i wyczyścić. Im jendak nowsze auta tym sytuacja staje się bardziej trudna, bowiem dochodzi nawet tutaj elektronika.

Jak dbać o ten element?

Warto co około 80-90 tys. przejechanych kilometrów poddać zawór EGR wyczyszczeniu. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie będzie on stwarzał nam niepotrzebnych problemów w trakcie podróżowania. Niektórzy kierowcy decydowali się nawet na jego demontaż, ale na to musiał pozwolić sam samochód. Wiele tutaj zależało od rocznika i modelu samochodu.

Teraz demontaż tego elementu nie jest już sprawą taką prostą. Mimo wszystko lepiej dbać niż iść na łatwiznę. Trzeba pamiętać, że usuwając go przyczyniamy się do zatruwania środowiska.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News