Zatankujemy diesel, benzynę lub LPG i nie dostaniemy faktury. Sejm przyjął projekt zmian

Zatankujemy diesel, benzynę lub LPG i nie dostaniemy faktury. Sejm przyjął projekt zmian

tankowanie diesel benzyna

Podaj dalej

To dla wielu osób może być zaskoczenie, ale koniec z fakturami jakie znamy. Tankując diesel, benzynę i LPG nie dostaniemy już papierowego druczku, którego później przekażemy przełożonemu bądź księgowej. Ministerstwo Finansów poinformowało, że Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Co jako kierowcy pracujący w przedsiębiorstwie musimy na dzień dzisiejszy wiedzieć?

Diesel, benzyna i LPG już bez faktury

Zmiana dotyczy wszystkich i jest obowiązkowa. Nie wchodzi ona w życie jednak od razu, ale dopiero od 2023 roku, więc wszyscy mają ponad roku czasu na przygotowanie się. Wcześniej, w pierwszej fazie wdrażania systemu, także będzie można korzystać już z takiej formy. Będzie ona jednak dobrowolna i cały czas kierowcom i innym osobom pozostanie wybór.

Sens wprowadzenia e-faktur ma pozwolić na przyspieszenie obrotu pomiędzy firmami. Przedsiębiorcy będą mieli możliwość od razu dokonania korekty in minus w momencie jej wystawienia, gdyż obie strony transakcji będą widziały fakturę w systemie. Nie ma co ukrywać, że takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne, a przy tym bardziej ekologiczne.

Tankując dowolne paliwo na stacji, diesel, benzynę czy LPG, zawsze otrzymamy ”taką samą fakturę”. Chodzi oczywiście o wzór, który dla wszystkich będzie identyczny. Najważniejsze informacje, takie jak cena towaru czy stawka podatku będą na niej zawsze w tym samym miejscu. Dziś wszyscy doskonale wiemy, jak wygląda ”świat faktur”.

Plusów jest więcej

Wszyscy podatnicy, decydując się na e-fakturę, otrzymywać będą teraz zwrot VAT w terminie do 40 dni. Będzie to zatem o 20 dni wcześniej, niż to ma miejsce w chwili obecnej. Ponadto dokument pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów. Przyjęta przez Sejm ustawa finalizuje wdrożenie do polskiego prawa pakietu ułatwień SLIM VAT 2.

Zmiana oczywiście dotyczy wszystkich sektorów przedsiębiorstwa. Dla wielu kierowców taka zmiana to niezwykłe ułatwienie w pracy bowiem nie będą musieli oni zajmować się biurokracją i papierologią. Pozwoli to na szybsze załatwiania spraw w transporcie i znacznie szybsze… tankowanie. Po tym jak wlejemy diesel, benzynę czy LPG, nie trzeba już będzie przy kasie czekać na druk.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News