Zaskakująca liczba samochodów elektrycznych w Polsce. Tylko gdzie kierowcy naładują swoje e-auto?

Zaskakująca liczba samochodów elektrycznych w Polsce. Tylko gdzie kierowcy naładują swoje e-auto?

ladowanie samochodu elektrycznego

Podaj dalej

Osoby decydujące się na zakup samochodów elektrycznych podejmują bardzo odważne decyzje. Niewątpliwie muszą być one przy tym wszystkim niezwykle przemyślane. Trudno bowiem wydawać ogromną sumę pieniędzy, jeżeli produkt może być bezużyteczny. A takim może się niejako stać, gdy będzie ogromny problem z jego naładowaniem. Wówczas jak wiadomo nie ruszymy z miejsca.

Duży przyrost samochodów elektrycznych

Z raportu Polish EV Outlook 2021 wynika, że w 2025 roku w Polsce będzie jeździło 300 tysięcy samochodów elektrycznych. Choć liczba wydaje się na pierwszy rzut oka niewielka, to jednak tak naprawdę mówimy o bardzo dużej ilości pojazdów ładowanych na prąd. I tutaj naturalnie stawiane jest kolejne pytanie – gdzie te wszystkie pojazdy się naładują. Oczywiście są punkty ładowania i będą nowe przez kolejne lata, ale liczba kupowanych e-aut może tutaj być znacznie większa.

Jak donosi IBMR Samar w połowie tego roku w naszym kraju liczba samochodów elektrycznych wynosiła 28 696 szt. osobowych i dostawczych BEV oraz PHEV. Warto tutaj podkreślić, że najlepiej pod tym względem wypada Warszawa, gdzie jest blisko jedna czwarta tych pojazdów. Zresztą w dużej mierze na tego typu auta decydują się osoby, które zamieszkują większe miasta.

Jak będzie tak naprawdę wyglądał przyrost w dużej mierze będzie wynikało od kilku czynników. Główny to oczywiście ładowarki, lecz trzeba też zwrócić uwagę na dwa inne. Chodzi o stworzenia odpowiedniego otoczenia legislacyjnego oraz  efektywnego systemu wsparcia finansowego. Tutaj zachodzą już powoli odpowiednie zmiany, co chociażby widać z programu dofinansowania działającego obecnie.

Będziemy gotowi na taką ilość elektryków?

Już obecnie można na drogach zauważyć coraz więcej samochodów elektrycznych. Łatwo je rozpoznać, bowiem wszystkie posiadają zielone tablice rejestracyjne. Taki widok będzie coraz częstszy, bowiem zainteresowanie elektromobilnością rośnie. Wszystko za sprawą Unii Europejskiej oraz samochody producentów. Mają oni wręcz naturalny obowiązek promowania właśnie e-auta.

Niewątpliwie jako kraj musimy się śpieszyć z rozwijaniem elektromobilności pod kątem dostępności. Już obecnie jesteśmy bardzo daleko w tyle za innymi krajami. Biorąc pod uwagę jakie narzucone jest tempo może być tylko gorzej. A przecież wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby było tylko i wyłącznie lepiej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News