Zaskakująca liczba kolizji polskich kierowców za granicą. Liczba zdarzeń na godzinę może zaskoczyć niejednego

Zaskakująca liczba kolizji polskich kierowców za granicą. Liczba zdarzeń na godzinę może zaskoczyć niejednego

kierowcy kolizja odszkodowanie

Podaj dalej

Mało kto zdaje sobie sprawę do jak wielkiej liczby kolizji dochodzi poza granicami Polski. A mowa o sytuacjach, w których głównymi winowajcami są wyłącznie nasi rodacy. Z informacji jakie podało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że takich zdarzeń było w 2020 roku 63,5 tysiąca! To duża, a nawet bardzo duża liczba.

Duża liczba kolizji na zagranicznych drogach

Przeliczając to na jeden dzień, każdej doby było przeszło 170 zdarzeń na drodze. Czyli w każdej upływającej godzinie dochodzi do około 8 kolizji. A tak jak wspomnieliśmy – mowa tutaj wyłącznie o zdarzeniach, jakie mają miejsce wyłącznie poza terytorium Polski. Mimo wszystko liczba zdarzeń i tak zmalała w porównaniu z 2019 rokiem o blisko niema 10 tysięcy.

Kierowcy na polskich blachach największy postrach sieją w takich krajach jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia i Włochy. Do tego dość spora liczba kierowców porusza się bez ważnego ubezpieczenia. Tylko rok temu tacy kierowcy doprowadzili do kolizji 653 razy, a szkody wyceniono na blisko 15 mln zł.

Większy spadek zdarzeń drogowych z naszym udziałem w innych krajach wynika z jednej rzeczy – w ubiegłym roku wszyscy mniej podróżowaliśmy. Po tym roku statystyka może wyglądać już zupełnie inaczej. Choć z drugiej strony większość Polaków spędza tegoroczne wakacje w kraju, co na pewno też nie wpłynie na gwałtowny wzrost uszkodzeń pojazdów za granicą.

Niemcy czarnym punktem

Przeszło połowa kolizji jakie miały miejsce, wydarzyła się na terytorium Niemiec – 54 procent. W żadnym z pozostałych procent nie przekraczał ośmiu i tylko malał. Wyjeżdżając poza kraj powinniśmy zawsze jeździć z jeszcze bardziej wzmożoną uwagę. Najważniejszym powodem jest zawsze bezpieczeństwo. Kolejny natomiast to, że każdy inny kraj ma zupełnie inne konsekwencje za złamanie danego przepisu ruchu drogowego. Z reguły jest to najczęściej dużo droższy mandat.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News