Zapomnijmy o tanim tankowaniu LPG. Z ceną za autogaz będzie już tylko gorzej

Zapomnijmy o tanim tankowaniu LPG. Z ceną za autogaz będzie już tylko gorzej

lpg autogaz stacja

Podaj dalej

Pierwsze stacje w Polsce zaczynają przekraczać już 3 złote za każdy litr LPG. Jak na razie to tylko niewielka ilość punktów i głównie tyczy się to głównych dróg. Prawda jest jednak taka, że takich stacji paliw będzie tylko coraz więcej, bowiem problemów z autogazem tylko przybywa. Kierowcy mogą zapomnieć o tym, że będą jeździć na bardzo tanim paliwie.

Nie jest dobrze z LPG

Polska w dużym stopniu jeżeli chodzi o autogaz polega na Rosji. Tyle tylko, że ten kraj ma swoje wewnętrzne problemy z nim związane – rośnie zapotrzebowanie, a maleje produkcja. Już w ubiegłym roku polskie firmy zaczęły zastępować rosyjskie LPG dostawami z krajów Unii Europejskiej. Tam ceny są jednak większe – głównie tutaj mowa o portach w Amsterdamie, Rotterdamie czy Antwerpii.

Niewątpliwie dla nas jako kraju, w których samochody z instalacją gazową są, jest jedno najlepsze rozwiązanie. Chodzi o zwiększenie krajowej produkcji, lecz w tym przypadku wydaje się to mało prawdopodobne. Inwestycja jest po prostu zbyt duża, a i też zajęłaby bardzo dużo czasu. W dobie nadchodzącej elektromobilności projekt mógłby po prostu okazał się krótkoterminowy w opłacalności.

Czas taniego LPG ewidentnie mija. Dochodzą bowiem dobrze znane już czynniki jak, chociażby sankcje jakie Unia Europejska nałożyła na Białoruś. Choć tutaj trzeba podkreślić jedną rzecz – sam import z tego kraju to kropla w morzu potrzeb. W ubiegłym roku było to tylko 3 procent. Większym problemem jest transport rosyjskiego autogazu jadącego do Polski tranzytem właśnie przez ten kraj. Tutaj mowa o blisko jednej trzeciej naszego całego LPG jakie potrzebujemy.

LPG bardziej niż benzyna, olej napędowy

Patrząc jak mocno drożeje LPG kierowcy z instalacją gazową mogą mieć powody do niepokoju. Oczywiście wciąż bardziej opłaca się przejechać 100 km/h na autogazie niż na benzynie czy oleju napędowym. I tak będzie bardzo długo. Jedyne co może się zmieniać to czas zwrotu opłacalności montowania instalacji gazowej w samochodach.

Jeżeli jednak ktoś zakupił auto używanie z LPG bądź nowe z salonu, tutaj nie ma nawet dyskusji w kwestii opłacalności. To paliwo dojdzie do nieco wyższego poziomu niż obecnie, ale w końcu jego cena się ustabilizuje. Jedne co to trzeba być przygotowanym na to, że najprawdopodobniej już nigdy nie zobaczymy ceny 2,20 złotych jaka była ostatnio.Wszystko przez rosnącą inflację i bardzo wiele czynników wokół tego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News