Zapominasz wymienić olej silnikowy? Te elementy w samochodzie będą psuły się jako pierwsze

Zapominasz wymienić olej silnikowy? Te elementy w samochodzie będą psuły się jako pierwsze

diesel olej silnikowy

Podaj dalej

Nikomu nie powinno się mówić i przekonywać do tego, że olej silnikowy należy wymieniać zgodnie z zaleceniami. Jest jednak niemała grupa kierowców, która bagatelizuje ten obowiązek. Oczywiście kilkaset kilometrów przejechanych więcej zbyt dużej różnicy nie zrobi dla samochodu i jednostki napędowej. Ale w końcu olej na którym jeździmy traci swoje właściwości, a to wszystko prowadzi do jednego – niszczenia pewnych elementów.

Co psuje jako pierwsze zużyty olej silnikowy?

Świeży olej posiada odpowiednią lepkość oraz właściwości smarne. Wraz z użytkowaniem pojazdu parametry tego spadają, aż w końcu przychodzi czas, kiedy należy wymienić olej silnikowy. Dlatego też każdy producent dokładnie informuje, jak często należy to robić. Z reguły jest to ilość przejechanych kilometrów. Choć jeżeli jest ona wysoka – np. 30 tysięcy kilometrów, niektórzy mechanicy radzą to mimo wszystko robić i tak wcześniej.

W zużytym oleju gromadzi się sadza, do tego z czasem ma on coraz rzadszą konsystencję. To prowadzi do tego, że elementy w silniku przestają być odpowiednio chronione i zaczyna się tworzyć tarcie. Jako pierwszy odczuwa brak wymiany oleju silnikowego napęd rozrządu. Nieprawidłowa praca napinacza prowadzi do przeskakiwania łańcucha i kolizję zaworów z tłokami. W dalszej kolejności może dojść do uszkodzenia łożyskowania turbosprężarki, by na końcu zatrzeć wał korbowy bądź tłoki.

NIe trzeba być ekspertem w temacie, aby domyślać się, że nie są to tanie naprawy i liczy się je w tysiącach złotych. Wymiana oleju jest przy tym znacznie mniej kosztowna i zdecydowanie korzystniejsza. Kierowcy nigdy nie powinni zwlekać z tym, kiedy udać się na warsztat, aby poświęcić chwilę czasu na tę czynność. Przy okazji tego trzeba pamiętać o wymianie filtrów, które również odgrywają istotną rolę w pracy oleju silnikowego.

Dolewanie oleju silnikowego to nie jest jego wymiana

Warto pamiętać o tym, że jeżeli nasz silnik bierze olej, przez co często musimy go dolewać, nie jest to jego wymiana! Świeża porcja oleju mieszając się ze starym i zużytym bardzo szybko traci swoje właściwości. Z tego powodu, nigdy tak naprawdę nasz silnik nie będzie pracował tak jak powinien. Nie będzie bowiem ”obsługiwany” przez odpowiednie właściwości. To prowadzi tylko do jednego – poważnej awarii, która będzie musiała w końcu nastąpić.

.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News