Wzrośnie bardzo ważne świadczenie! Większe pieniądze dla każdej rodziny jeszcze w tym roku

Wzrośnie bardzo ważne świadczenie! Większe pieniądze dla każdej rodziny jeszcze w tym roku

dodatek pieniądze świadczenie rząd grant kobiety dla kobiet

Podaj dalej

Rząd zapowiedział, że wzrośnie świadczenie, które pełni bardzo ważną rolę dla wielu rodzin. Wiceminister Stanisław Szwed zdradził, że trwają prace, aby kwota która pozostaje niezmienna od wielu lat w końcu została podniesiona. Jeżeli tak się stanie wówczas po śmierci bliskiej osoby najbliższy będą mogli liczyć na większą kwotę niż 4 tysiące złotych.

Wzrośnie świadczenie na pogrzeb zmarłego

pieniądze dodatek zus
fot. freepik.com – hbmedia

Patrząc na zasiłek pogrzebowy nic się tutaj nie zmieniło od 2011 roku i do dnia dzisiejszego wypłaca jest kwota 4 tysięcy złotych. Doskonale wiadomo, że nie jest ona wystarczająca, aby móc za tę kwotę odprawić cały pogrzeb. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że pieniądze te mają być tylko wsparciem finansowym. Przez inflację jednak dysproporcja w ostatnich latach zrobiła się bardzo duża.

Z tego też powodu padło oficjalne zapytanie, czy rząd zamierza coś z tym zrobić. Tym bardziej, że wiele osób nie stać na to, aby odprawić godny pogrzeb bliskiej osoby. W tej sprawie została wystosowana interpelacja do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jedna z posłanek zapytała wprost czy świadczenie zostanie zwiększone przy okazji procedowania ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

– Obecnie w resorcie rodziny i polityki społecznej trwają szczegółowe analizy, dotyczące możliwości zmiany wysokości zasiłku pogrzebowego, tak by jego wysokość uwzględniała z jednej strony ponoszone koszty pogrzebu, z drugiej zaś możliwości finansowe Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa, zasilającego co roku FUS dotacją uzupełniającą poziom przychodów ze składek do poziomu wydatków na świadczenia z ubezpieczenia społecznego – zakomunikował wiceminister Stanisław Szwed.

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Jaka kwota w 2024 roku na zasiłek pogrzebowy?

Do momentu aż Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie poda więcej informacji, trudno wnioskować czy słowa te należy traktować poważnie. Zwłaszcza, że rząd przed wyborami szykuje finanse na programy socjalne – m.in. chce zwiększyć świadczenie Rodzina 500+. Oczywiście można zakładać, że temat nie zostanie zamieciony pod dywan, ale na jego szybką realizacje raczej nie ma co liczyć.

Rodziny muszą być przygotowane na to, że po śmierci bliskiej osoby mogą liczyć na wsparcie od państwa ”tylko” w kwocie 4 tysięcy złotych. Na pewno nie jest ona wystarczająca, ale lepszy rydz niż nic. Zwłaszcza, że pochówek nie należy do najtańszej rzeczy, a często dodatkowo mocno obciąża wiele rodzin.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News