Wyższy mandat oznacza wzrost korupcji wśród policjantów? Szybko mogą dorobić się na nas kolejnych wypłat

Wyższy mandat oznacza wzrost korupcji wśród policjantów? Szybko mogą dorobić się na nas kolejnych wypłat

tarfyikator mandatow policja

Podaj dalej

Mandat w wysokości 1 500 złotych lub wyższy może przerazić każdego, bo dla niejednej osoby to znaczna część miesięcznej wypłaty. Także policjantów, którzy jak wiadomo w naszym kraju nie zarabiają zbyt wiele. Rosną zatem – dość słusznie – obawy, czy od momentu wejścia w życie nowego taryfikatora wrócą stare czasy. Chodzi dokładnie o korupcję i przekupienie funkcjonariusza tym, aby zamiast wypisywać grzywnę, odstąpił od czynności za przysłowiowych kilka stówek.

Wyższy mandat, wyższa korupcja?

policja mandat kontrola

Proceder korupcyjny w Polsce przez ostatnie lata udało się znacząco ograniczyć. Choć nikt nie powinien mieć wątpliwości, że wciąż trafiają się funkcjonariusze, których da się przekupić pewną sumą pieniędzy, aby nie wypisywali mandatu. Nawet jeżeli nie pozwala im na to sumienie, to często jednak sytuacja rodzinna zmusza ich do tego, aby przyjąć daną sumę. A przecież ryzykują w ten sposób bardzo wiele, bo nigdy nie wiadomo kto siedzi w kontrolowanym pojeździe.

Kilkanaście lat temu, gdy internet nie był tak popularny, a media nie miały takiej siły, takie sytuacje były niemal codziennością. Większość osób nieco młodszych mogla usłyszeć historie związane z tego typu kontrolami od rodziców czy dziadków, a ci nieco starsi sami mogliby opowiedzieć kilka dobrych anegdot na ten temat. Warto zwrócić też uwagę, że wówczas wartość pieniądza była znacznie inna w stosunku do mandatu. Podobnie będzie teraz po znaczących podwyżkach w taryfikatorze.

Rodzi się zatem pytanie – czy ten proceder wróci? Choć bardziej zasadne wydaje się to, czy będzie to bardziej aktywnie zwalczane. Bo o ile pokusa przy obecnym taryfikatorze jest praktycznie żadna, to przy nowym znacząco wzrośnie u wielu funkcjonariuszy. Dziś też każdy kierowca woli zapłacić 100, 200 czy 300 złotych mandatu, niż ryzykować konsekwencję przekupstwa. Niebawem taką sumą będzie można jednak realnie przekupić policjanta, niż płacić np. 1 500 złotych za przekroczenie 30 km/h.

Policja kontrola drogowa Policji, Policjant wypisuje kierowcy mandat karny ;

Zgłaszać każdego tego patologię

Czy w związku z ryzykiem, jakie może powstać policjanci powinni mieć zwiększone wynagrodzenie? Niewątpliwie tak. Podobnie jak w życie powinien wejść system dodatkowy system premii za zgłaszanie i udowadnianie tego typu patologii drogowych. Choć najlepszym rozwiązaniem wydaje się być posiadanie u każdego funkcjonariusza kamery, która zarejestruje całą kontrolę. Wtedy osoby przeglądające tego typu nagrania, mogłyby wyłapywać policjantów polujących na dodatkowy zarobek.

policja mandat zmiany prawo o ruchu drogowym

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News