Każda osoba która pracuje może otrzymać dodatek w wysokości blisko 5 złotych do każdej przepracowanej godziny. Mało kto o tym wie i pamięta, ale pozwala to na otrzymanie zdecydowanie większego wynagrodzenia za przepracowany miesiąc. W tym roku pieniędzy otrzymuje się więcej, a od połowy roku stawka będzie jeszcze większa. Praca dzięki temu staje się jeszcze bardziej wartościowa dla wielu osób i rodzin.
Nocny dodatek coraz wyższy

Jak doskonale wiadomo w tym roku dwukrotnie zmianie ulegnie najniższa krajowa, która będzie większa. W efekcie większy będzie również dodatek za nocną zmianę. Dalej on będzie wynosił 20 procent, ale liczony będzie od większej wartości. Tym samym każda taka godzina będzie wyższej płatna z samego tytułu zmiany minimalnego wynagrodzenia, a dodatkowo nocnej zmiany.
Kto zatem pracuje na wyłącznie na nocki albo w grafiku ma je często, zauważa i będzie zauważał różnicę w wypłacie. Jak wyliczany jest dodatek za pracę w nocy? Liczona jest liczba godzin wynikającą z czasu pracy pracownika w danym miesiącu oraz stawka godzinowa wynikającą z minimalnego wynagrodzenia, stanowiącą iloraz miesięcznego wynagrodzenia minimalnego.
W tym roku w każdym miesiącu stawka godzinowa będzie zatem wyglądała następująco:
- 4,59 zł brutto w kwietniu
- 4,15 zł w maju i czerwcu
- 4,29 w lipcu, 4,09 w sierpniu
- 4,29 we wrześniu
- 4,09 w październiku
- 4,50 w listopadzie
- 4,74 w grudniu

Nie wszędzie obowiązuje 20 procent
W Polsce w latach 80-tych, dodatek nocny wynosił zwykle 25 procent stawki zasadniczej. W latach 90-tych i na początku XXI wieku stawka ta była zmienna, a przeciętnie wynosiła około 20-30% stawki zasadniczej. Od 2007 roku, dodatek nocny wynosi 20 procent stawki zasadniczej, co oznacza, że pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie za pracę od godziny 22:00 do 6:00.
Warto również mieć na uwadze, że dodatek nocny i jego wysokość zależy od umowy zbiorowej pracy lub indywidualnej umowy o pracę między pracownikiem a pracodawcą. Dodatkowo, w niektórych branżach, np. w ochronie zdrowia czy transporcie, dodatek nocny może być wyższy niż 20% stawki zasadniczej.