Wysoki mandat? Spokojnie, nie trzeba go spłacać w całości. Nowe rozwiązanie zyskuje na popularności

Wysoki mandat? Spokojnie, nie trzeba go spłacać w całości. Nowe rozwiązanie zyskuje na popularności

Wysoki mandat? Spokojnie, nie trzeba go spłacać w całości. Nowe rozwiązanie zyskuje na popularności

Podaj dalej

Kiedy kierowca otrzymuje wysoki mandat bardzo często jest to ogromny cios dla budżetu. Nie każdy ma możliwość, aby jednorazowo zapłacić kilka tysięcy ”od tak” i zapomnieć o tym co się wydarzyło. Dla wielu osób to bardzo dotkliwa kara, która może rzutować na najbliższe miesiące życia codziennego. Można jednak sprawić, aby grzywna jaką się otrzyma była znacznie łagodna.

Mandat? Możesz to nie płacić

podwojny mandat policja
fot. policja.pl

Wszyscy muszą pamiętać, że istnieje możliwość, aby mandat rozłożyć na raty, co wynika z ustawy. ”Umorzenie w całości, umorzenie w części, rozłożenie na raty oraz odroczenie terminu spłaty należności Skarbu Państwa, z tytułu grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych, kar porządkowych, kar pieniężnych nałożonych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz należności cywilnoprawnych.” – mówi przepis.

Sprytnych kierowców w Polsce, jak łatwo się domyśleć, nie brakuje. Co za tym idzie, trzeba dobrze udokumentować we wniosku. I należy to zrobić odpowiednio szybko mając na uwadze, że na opłacenie mandatu mamy siedem dni. Oczywiście, aby móc rozłożyć mandat na raty trzeba mieć ku temu odpowiednie przesłanki. Utrata płacy, trudna sytuacja rodzinna czy po prostu gorsza sytuacja finansowa w danym okresie, to najczęściej pojawiające się przyczyny we wnioskach.

Odpowiednio wypełniony wniosek należy przesłać do GITD Biuro Finansowe, Wydział Windykacji i Rozliczeń,  powołując się na nr i serię mandatu. Odpowiedni wniosek można pobrać TUTAJ. Formalności można dokonać również za pomocą platformy ePUAP. Warto zasugerować na jaką kwotę nas stać miesięcznie, wówczas jest większa szansa na to, aby taka kwota pojawiła się ostatecznie do spłaty.

mandaty kontrola policja
lubuska.policja.pl

Wysokie grzywny w trudnych czasach

Niewątpliwie mandat stał się ogromnym obciążeniem dla wielu budżetów domowych. Po tym jak ustawowo wzrosły kary, teraz nawet najmniejsze przewinienie może znacznie bardziej zaboleć. Warto zatem stosować się do przepisów ruchu drogowego i nie naciskać tak mocno w pedał gazu. Kilka minut później do celu na pewno nikogo nie zbawi, a pieniądze zostaną w portfelu.

Nowa teoria mówi, że przepisy obecnie uderzają w biednych Polaków. Do końca też tak to nie działa, a zwłaszcza działać nie będzie. We wrześniu wzrasta ilość punków karnych za przewinienia. To sprawi, że ci bogatsi, których stać na mandat, stracą prawo jazdy szybciej niż mogą jechać. Tym samym na drogach już niebawem powinno stać się bardziej bezpiecznie.

mandat szybka jazda
lubuska.policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News