Wysoki mandat dla kierowców? Będziecie zaskoczeni tym, jakie pozostają jeszcze możliwości

Wysoki mandat dla kierowców? Będziecie zaskoczeni tym, jakie pozostają jeszcze możliwości

kontrola mandat kary

Podaj dalej

Kierowcy drżą na myśl, jaki mandat będzie na nich czekał od 1 grudnia tego roku. Jego suma oczywiście będzie zależna od popełnionego wykroczenia, ale wiadomo już, że kwoty będą znacznie wyższe niż obecnie. Najbardziej dotkliwe będą grzywny za zachowania kierowców, które znacząco wpływają na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, w tym pieszych. Patrząc jednak na inne kraju, u nas wciąż nie jest pod tym względem najgorzej.

Mandat mandatowi nie równy. A powinien?

Patrząc na inne kraje w Europie u nas wciąż nie jest tak źle, jak może się wydawać, jeżeli chodzi o kary dla kierowców. W samej Norwegii tylko za przekroczenie prędkości otrzymamy 711 euro. Im bardziej znacząco, tym suma bardziej znacząco rośnie. Z kolei w tym samym kraju za przejazd na czerwonym świetle mandat wystawiany jest w wysokości 765 euro. Kraj ten jest również najbardziej surowy dla pijanych kierowców. Wystarczy przekroczyć 0,02 promila, aby liczyć się z grzywną w wysokości 5783 euro. Powyżej promila jest już gwarantowane miejsce w celi.

Jeżeli chodzi natomiast o używanie telefony podczas jazdy, to ten zdecydowanie lepiej odłożyć w Holandii. Ten kraj jest mocno na to uczulony i karze płacić 230 euro za nieużywanie zestawu do rozmów w samochodzie. Obok Norwegii i Holandii do najbardziej restrykcyjnych krajów zalicza się Wielka Brytania, Grecja oraz Włochy. Ci ostatni zwłaszcza na ilość fotoradarów jaką posiadają. Jest to główna broń na przekraczających prędkość. Za jazdę pod wpływem alkoholu płaci się tam natomiast 1 500 euro, już za 0,04 promila.

Zupełnie inny system karania ma np. Szwajcaria i Finlandia. Tam wysokość kar uzależniona jest od tego, ile zarabia dana osoba. Nie oznacza to jednak, że są to optymalnie niskie kary. Bo w Szwajcarii za jedno wykroczenie zapłacić równowartość dwóch najbliższych wynagrodzeń. Z kolei w Finlandii trzeba przekroczyć 20 km/h, aby zwrócono uwagę na pensję kierowcy.

Gdzie najmniej płaci się za mandat

Albania jest najmniej restrykcyjnym krajem, jeżeli chodzi o karanie kierowców. Za przekroczenie prędkości otrzymuje się mandat od 20 euro, za przejazd na czerwonym 10 euro, a za używanie telefonu 8 euro. Co ciekawe, w Czechach za prowadzenie po spożyciu płaci się tylko… 19 euro, a na Łotwie 20 euro.  Niewątpliwie te trzy wspomniane kraje są najbardziej łaskawa dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News