Wypite piwo? Koniec z jazdą samochodem. Mało kto już wsiądzie za kierownicę będą pod wpływem tego alkoholu

Wypite piwo? Koniec z jazdą samochodem. Mało kto już wsiądzie za kierownicę będą pod wpływem tego alkoholu

piwo alkohol kierowca

Podaj dalej

Piwo to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych alkoholi w kraju. Zwłaszcza w takim okresie, gdy temperatura daje się mocno we znaki. Za ”złotym płynem” przemawia jeszcze jedna rzecz – cena, która jest stosunkowo tania względem tego z czym mamy do czynienia. Choć są i tacy, którzy uważają, że dobry browar zaczyna się od innej półki cenowej.

Piwo szybko zdrożeje jak paliwo

kierowca samochod podatek
fot. freepik

Dziś za puszkę czy butelkę piwa można zapłacić 2,50 zł. To taka średnia nazwijmy ją niszowa, bo najczęściej jest to już kwota 3 złote albo lekko powyżej. Oczywiście nie można zapominać, że piwo można też kupić za 5, 7 czy 9 złotych – i więcej. Ceny są naprawdę zróżnicowane dość mocno, zależnie od danego browaru czy gatunku.

Polacy jednak najczęściej piją piwo w przedziale 2,50-4,00 złote i nimi potrafią się delektować. Niebawem jednak takich cen nie będzie, o czym już alarmują specjaliści z branży. Widać to już w niektórych browarach, które podniosły swoje ceny, nawet o ponad 33 procent w górę na butelce!

Dziś wszyscy jasno przyznają, że nadchodzi kres taniego browara. Powód? W górę poszły ceny transportu, a także energii, czego nie da się już pokryć z aktualnej sprzedaży. Do tego zdrożała cena aluminium, co odbija się znacząco na piwach w puszcze. Drożeje papier, szkoło i soda. Nie można zapominać także o podatku, jakie nałożyło na alkohol Prawo i Sprawiedliwość, który będzie co roku znacząco wzrastał. Ale i sam chmiel poszedł w górę.

 

kierowca autostrada oszczędność paliwa
Freepik

Wysokie wzrosty cen

– Niestety byliśmy zmuszeni podnieść ceny. Powodem są wzrastające ceny energii, słodów, chmieli, transportu, wszelkich kosztów operacyjnych i pracowniczych. Broniliśmy się przed podwyżkami naprawdę długo,  jednak tę walkę przegraliśmy pisze jedne z topowych browarów w Polsce.

Już w ubiegłym roku sprzedaż piwa znacznie spadła, a ten rok zapowiada się jeszcze gorzej. Wszystko przez ograniczenia budżetowe, rosnącą inflację, drogie życie – społeczeństwo musi z czegoś rezygnować, a najłatwiej z tego, bez czegoś się przeżyje. Dlatego też kierowcy nie będą już tak często sięgać po piwo, a później siadać za kierownicę.

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

Przewiduje się, że niebawem najtańsze piwo w Polsce będzie kosztować powyżej 4 złote za litr. Jedynie jakieś promocje będą mogły sprawić, że będzie taniej. Niestety o cenie w okolicach 2 złote można zapomnieć. Trzeba się przygotować na naprawdę duży skok. Przewiduje się, że już piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze z piwem w ręku, to będzie dla wielu rarytas.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News